Exploring the relation between gesture presentation perspective and children's spatial performance
Jest gösterim perspektifiyle çocukların uzamsal becerileri arasındaki etkileşimin incelenmesi
  1. Tez No: 890118
  2. Yazar: ELİF ORAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY ZEYNEP KARADÖLLER ASTARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Görsel-uzamsal materyallerle birlikte sunulan jestler, çocukların uzamsal performanslarını arttırmaktadır. Günümüzde çevrimiçi eğitim materyallerinde yer almasına rağmen, konuşmacının jestlerinin perspektifinin çocukların uzamsal becerilerinde nasıl bir etkiye sahip olabileceği araştırılmamıştır. Bu çalışmada, multimodal dil girdisinin perspektifinin, okul öncesi çocukların uzamsal becerileriyle ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. Bu sebeple ekran üzerinden görsel uzamsal haritalar gösterilirken, jestler farklı perspektiflerde sunulmuştur. 5-6 yaş aralığında, anadili Türkçe olan çocuklar Harita Görevine katılmışlardır. Bu görev, görsel-uzamsal haritalarla birlikte, üç koşulda yol tarifinde bulunan konuşmacı videolarını içermektedir: Ön-yüz görünümünden konuşma ve jest kombinasyonu, üst-arka açıdan konuşma ve jest kombinasyonu, ön-yüz görünümünden sadece konuşma koşulu. Çocuklardan, her videodan sonra konuşmacının anlattığı yolu sözlü olarak tekrar etmeleri ve yolu çizmeleri beklenmiştir. Çocukların sözel ifadeleri yol tarifinde uzamsal, mekânsal ve eylem bildiren hedef kelimeler ele alınarak kodlanmıştır. Çocuklar aynı zamanda perspektif alma, zihinsel döndürme ve ilişkisel akıl yürütme görevlerine dahil olmuştur. Linear mixed model regresyon analizi kullanılarak analiz edilen sonuçlara göre, çocuklara sunulan görsel-uzamsal haritalarda multimodal dil girdisi kullanmak, çocukların yalnızca sözel yanıtlarını olumlu yönde etkilemiştir. Multimodal dil girdisinin olumlu etkisi çocukların davranışsal yanıtlarında gözlemlenmemiştir. Ayrıca, çocukların ilişkisel akıl yürütme ve perspektif alma becerilerinin sözel hatırlama performanslarını etkilediği görülmüştür. Çalışmanın sonuçları multimodal dil girdisi ve multimodal dilin perspektifinin çocukların uzamsal becerilerine olan etkisinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The presence of gestures with visuospatial materials enhances the children's spatial performance. Although it is an emergent context in online educational tools, no study so far investigated whether and how the perspective of a speaker's gesture presented to children relates to differences in spatial performance. Whether the perspective of multimodal input relates differently to 5-year-old children's spatial performance by varying the perspective of gesture presentation in virtual visuospatial maps investigated in this study. 5-year-old monolingual Turkish children were engaged in the Directions Task. The task included visuospatial maps and videos of speakers describing routes in the map by three conditions: Speech-Gesture combination with a front-facing view, Speech-Gesture combination with an upper back angle, and Speech-only conditions with a front-facing view for control. Children were asked to verbally recall and then draw the route described to them in the videos after each trial. Children's verbal responses were coded for the correct recall of target information in the route descriptions for spatial (e.g., behind) and location (e.g., house) information. They also engaged in perspective-taking (Frick et al., 2014), mental rotation (Frick et al., 2013), and relational thinking (Christie & Gentner, 2013) tasks. Linear mixed effect modeling regression analysis showed that children's verbal recall, but not necessarily behavioral recall, enhanced in multimodal directions. Moreover, children's relational reasoning and perspective-taking abilities modulate children's verbal recall performances. The results of this study underline the importance of multimodal input and presentation perspective in enhancing children's spatial performance.