Egyptian-Turkish relations between 2013 and 2024: A multi-level analysis of foreign policy change
2013-2024 yılları arasında Mısır-Türkiye ilişkileri: Birden çok düzeyli dış politika değişikliği analizi
- Tez No: 890131
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezde, siyasi ve ekonomik boyutlarıyla 2013-2024 yılları arasında Mısır-Türkiye ikili ilişkileri Dış Politika Değişikliği kavramsal çerçevesinde birden çok analiz düzeyi kullanılarak olarak analiz edilmektedir. Birim düzeyi, sistem düzeyi faktörleri, lider/bireysel dinamikleri, düşünsel ve maddi boyutları bir araya getiren bu çalışma, Mısır-Türkiye ilişkilerine ilişkin mevcut literatüre önemli katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, 2013-2020 arası dönemi yekpare olarak ele alan ilgili literatürden farklı olarak, incelenen dönemde ikili ilişkilerin, sırasıyla ikili çatışma, bölgesel rekabet ve normalleşme olmak üzere üç farklı aşamadan geçtiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, tez, 2021 sonrasında ikili ilişkilerde yaşanan iyileşmelere yol açan değişimlerin çok daha erken bir dönemde başladığını göstermektedir. Son olarak, çalışma, birinci dönemde birim düzeyi faktörlerin etkisin sistem düzeyi faktörlerinkini gölgelerken, ikinci ve üçüncü dönem için ise bunun tersinin geçerli olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a multi-level analysis of Egyptian-Turkish relations between mid-2013 and early 2024 within the conceptual framework of Foreign Policy Change (FPC), focusing on bilateral relations' political and economic dimensions. By integrating unit-level, system-level factors, leadership, individual dynamics, and ideational and material dimensions, the study aims to contribute significantly to the existing body of literature on Egypt-Turkey relations by arguing that the transformations that led to the thaw in relations started before 2021. Unlike most of the literature that dealt with the period between 2013 and 2020 as a monolithic phase dominated by a specific conflictual pattern, this study argues that bilateral relations within the period in question have evolved through three distinct phases—bilateral confrontation, regional rivalry and normalisation, respectively. Moreover, the study attempts to better address the Egyptian perspective regarding bilateral relations. Finally, the study contends that while unit-level factors' influence, to some extent, overshadowed the system-level factors during the first phase, the opposite was true for the second and third phases.