Heykel ve çevre ilişkisi (doğal çevrede heykel düzenlemeleri)
  1. Tez No: 12481
  2. Yazar: İSMAİL KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. O. METE DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
ÖZET ilkçağlardan günümüze kadar insanoğlunun yeryüzünde bıraktığı izler, "Çevresel Sanat' m ilk uygulamalarıdır. Bu çabalar Neolitik Çağın Mezar Anıtları 'nda ve Mısır Piramitleri 'nde dinsel ve büyüsel işlevlerinin yanısıra, Yunan ve Roma Heykel 'inde görsel ve estetik kaygıları da içeren bir anlayışta gelişmiştir. înka ve Maya Uygarlıkları' nın arazi üzerinde oluş turdukları dev boyutlu şekiller bu biçimlendirme anla yışı içinde, gizemini bugün bile koruyan yapıtlar olarak günümüze kadar uzanan çabalar içinde yer alır. İ960'lı yılların başında yeni bir arayışın ürünleri olan Arazi Sanatı uygulamaları ise geçmiştekilerden daha farklı bir bilinçle oluşturulmuş yapıtlar ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, geçmişten günümüze uzanan bu çabalara yeni bir yaklaşım getirilmek istenmiş, kent ortamının dışında, heykellerin plastik açıdan doğal çevreyle ilişkileri ve kendi içindeki hesaplaşmaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY From the beginning of time, imprints left by men on his environment, has been the firts application of“Environmental Art.”This effort is evident in the religious and magnificient aspects of the neolitic age tombs and the Egyptian Pyramides. It is also reflected in the visual and aesthetic efforts seen in the Greek and Roman scupltures. The huge shapes and designes built on earth by the Maya and înka civilisations still keep their secrets as to the urge of their sculptures. Contrastingly Land Art, which resulted from new ventures in the 1960s, creates art forms which make a conscious use of the environment. This study is a new approach to environmental art. It analises the plastic relationship of statues to their environment as well as with each other.