Transformation of the ceremonial usage from the Topkapı to the Dolmabahçe Palace in the nineteenth-century
On dokuzuncu yüzyılda Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe Sarayı'na tören kullanımında dönüşüm
  1. Tez No: 890139
  2. Yazar: SÜMEYYE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tarihi dönemleri kavramanın en etkili yöntemlerinden biri, o döneme ait yapıları incelemektir. Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı, bu açıdan potansiyele sahiptir. 19.yüzyılda dünya çapında dönüşümler yaşanmış ve Osmanlı İmparatorluğu varlığını sürdürebilmek için bu değişimlere uyum sağlamaya çalışmıştı. Bu sebeple, mimari ve sosyo-politik yenilikler deneyimlemişti. Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe Sarayı'na geçiş, bu dönüşümün bir simgesidir. Siyasi tutum ve sosyal yaşam büyük ölçüde değişmiş, saraydaki düzenlemelere ve teşrifatlara da yansımıştı. Ayrıca, törenler ve tören mekanları da yeniden tasarlanmıştı. Bu tez, geçiş sürecinin saray mimarisi ve kullanımı üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Mimarlık, törenler ve teşrifatlar arasındaki ilişkiler, seçilen mekanlar üzerinden araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most practical methods of comprehending historical periods is to study their buildings. Topkapı and Dolmabahçe Palaces have potential for his end. In the 19th century, transformations occurred worldwide, and the Ottoman Empire endeavored to adapt to these changes to maintain its existence. Therefore, it experienced architectural and socio-political reforms. The transition from the Topkapı Palace to the Dolmabahçe Palace is a symbol of this transformation. The political approach and social life were greatly altered and were reflected in the palace refurbishings and protocols. Furthermore, ceremonies and ceremonial spaces were redesigned. This thesis aims to examine the impacts of the transition on the palace architecture and its usage. The relationships between architecture, ceremonies and protocols are surveyed through selected venues.