Eskı̇şehı̇r'ı̇n kentleşmesı̇nı̇n kentsel polı̇tı̇k ekolojı̇sı̇: Eskı̇şehı̇r Gündoğdu Mahallesı̇'nde kentsel çevre adaletsı̇zlı̇ğı̇
The urban political ecology of the urbanisation of Eskı̇şehı̇r: Urban environmental injustice in the Gündoğdu Neighbourhood of Eskı̇şehı̇r
- Tez No: 890182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA EZGİ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, 2000'li yıllarda başlayan Eskişehir'deki Porsuk Nehri odaklı kentleşme sürecinin, Eskişehir'in kentleşme tarihinde önemli bir belirleyici olduğunu öne sürmektedir. Porsuk odaklı kentleşme süreci etrafında gerçekleştirilen soylulaştırmalar, Eskişehir'in kent ölçeğinde eşitsiz gelişmesine yol açmıştır. Bu eşitsiz gelişme sürecinde Gündoğdu Mahallesi, çöküntü alanı haline gelmiştir. Tez çalışması, Gündoğdu Mahallesi'nde ortaya çıkan ve mahallede yaşayanlar tarafından deneyimlenen kentsel çevresel sorunları kentsel çevresel adaletsizlikler olarak kavramsallaştırmaktadır. Çalışmada, Gündoğdu'daki kentsel çevresel adaletsizlikleri anlamak ve tartışmak için şu soruya yanıt aranmaktadır: Porsuk Nehri odaklı gerçekleştirilen çevresel iyileştirmelerin ve kentsel gelişmenin yarattığı çevresel imkanlar ve yüklerin dağılımındaki eşitsizlikler, Gündoğdu Mahallesi'nde hangi gruplar tarafından nasıl deneyimlenmektedir ve bu deneyimler farklı toplumsal gruplar için nasıl kentsel çevresel adaletsizlikleri açığa çıkarmaktadır? Bu soruya yanıt bulmak amacıyla çalışmada nitel araştırma yöntemi ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, eleştirel bir perspektifle yorumlanarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma, Eskişehir'in Gündoğdu Mahallesi örneği üzerinden kentsel çevresel adaletsizlikler ve bu adaletsizliklerin toplumsal iktidar ilişkileri ve eşitsizliklerle bağlantısını ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Gündoğdu Mahallesi'ndeki sorunlar, kapitalist kentleşme süreçleri ve kentsel dönüşüm projelerinin toplumsal eşitsizlikleri nasıl derinleştirdiğini ve yeniden ürettiğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, Eskişehir'deki kentsel yapılandırma süreçlerinin sermaye birikimine odaklanarak bazı mahallelerin çevresel ve toplumsal adaletsizliklerle karşı karşıya kalmasına yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that the Porsuk-oriented urbanisation process in Eskişehir, which started in the 2000s, is an important determinant in the urbanisation history of Eskişehir. The gentrification around the Porsuk-oriented urbanisation process has led to the uneven development of Eskişehir on an urban scale. In this process of uneven development, the Gündoğdu neighbourhood has become a depressed area. This thesis conceptualises the urban environmental problems that have emerged in Gündoğdu Neighbourhood and are experienced by the residents of the neighbourhood as urban environmental injustices. In order to understand and discuss urban environmental injustices in Gündoğdu, the study seeks to answer the following questions How are the inequalities in the distribution of environmental opportunities and burdens created by environmental improvements focused on the Porsuk River and urban development experienced by which groups in the Gündoğdu neighbourhood, and how do these experiences reveal urban environmental injustices for different social groups? In order to answer this question, the study used qualitative research methods and semi-structured in-depth interviews. The findings were interpreted and understood from a critical perspective. The research examines urban environmental injustices and their relation to social power relations and inequalities in detail through the example of the Gündoğdu neighbourhood in Eskişehir. The problems in Gündoğdu neighbourhood show how capitalist urbanisation processes and urban transformation projects deepen and reproduce social inequalities. The results of the research show that urban restructuring processes in Eskişehir focus on the accumulation of capital, leaving some neighbourhoods exposed to environmental and social injustices.