Yaratıcı drama ile ilgili yapılan lisansüstü araştırmalar üzerine bir inceleme
A review on postgraduate studies on creative drama
- Tez No: 890184
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN TÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Drama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2014-2023 yılları arasında yaratıcı drama ile ilgili yapılmış lisansüstü tezlerin içeriklerinin doküman incelemesi yöntemiyle değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma kapsamını ölçüt örnekleme yöntemi ile ulaşılan 276 lisansüstü tez oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda en fazla çalışmanın 2019 yılında gerçekleştirildiği, yüksek lisans tezlerinin doktora tezlerine göre daha fazla olduğu, en fazla çalışmanın Ankara Üniversitesi'nde yapıldığı, araştırmaların ağırlıklı olarak Türkçe dilinde yapıldığı, İngilizce dışında yabancı bir dilde çalışmanın olmadığı, yaratıcı dramanın yöntem boyutunun araştırmalarda daha fazla ele alındığı, eğitimde bir yöntem olarak en fazla temel eğitimde tercih edildiği, yaratıcı dramanın disiplin boyutunu ele alan çalışmalarda en fazla tarama çalışmalarının yapıldığı, yaratıcı drama oturumlarında mekân olarak en fazla sınıfın tercih edildiği, yaratıcı drama eğitmeni ve katılımcılarla ilgili yeterli düzeyde bilgi paylaşılmadığı, yaratıcı drama eğitmenlerinin çoğunlukla Çağdaş Drama Derneği'nde eğitim aldığı, pozitif bilimler, sosyal bilimler ve güzel sanatlarda belirtilen temel becerileri geliştirmek amacının ölçülmesine yönelik araştırmaların çoğunlukta olduğu, nicel yöntemin diğer yöntemlere göre daha fazla tercih edildiği, en fazla çalışmanın ortaokul öğrencileri ile yapıldığı, yaratıcı drama sürecinin, bileşenlerinin, aşamalarının ve kullanılan tekniklerin adlandırılmasında çok terimlilik sorununun olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada ulaşılan bulgulara dayanarak yaratıcı drama terimlerinin standardizasyonu konusunda daha fazla çalışma yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the content of postgraduate theses related to creative drama in Türkiye between the years 2014-2023 using the document analysis method. The sample of the study consists of 276 postgraduate theses reached through criterion sampling method. Descriptive analysis method was used in data analysis. The research revealed that the highest number of studies was conducted in 2019, with more master's theses than doctoral ones. The majority of the studies were conducted at Ankara University, predominantly in the Turkish language, with no studies conducted in languages other than English. Creative drama's methodological dimension was more extensively addressed in the research, and it was most commonly preferred as a method in primary education. Among studies addressing the disciplinary dimension of creative drama, survey studies were most prevalent. Classrooms were the most preferred venues for creative drama sessions. Insufficient information was shared about creative drama instructors and participants. Most creative drama instructors received training primarily from Contemporary Drama Association. Research primarily focused on measuring the objectives specified in the natural sciences, social sciences, and fine arts. Quantitative methods were more frequently preferred over other methods. The majority of the studies involved middle school students. It was observed that there was a problem of terminological inconsistency in naming the processes, components, stages, and techniques of creative drama. Based on the findings of the study, further work on standardizing the terms of creative drama has been suggested.