A study of passive cooling principles in architectural design in hot-arid climates: The case of Tunisia
Mimari tasarımda pasif soğutma ilkelerinin sıcak-kuru iklim bölgelerinde incelemesi: Tunus örneği
  1. Tez No: 890185
  2. Yazar: SAMAHER ABBESSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Son on yıllarda, dünyanın atmosferi insan faaliyetleri nedeniyle önemli ve hızlı bir ısınma yaşamıştır. Atmosferin sıcaklığının artması; ısı dalgaları, deniz seviyesinin yükselmesi, aşırı yağış, orman yangınları gibi küresel iklim etkilerine yol açmıştır (Birleşmiş Milletler, 2023). Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, (2019), inşaat sektörü yıllık enerji tüketiminin ve küresel sera gazı emisyonlarının çoğundan sorumludur. Çalışmanın örneği olan Tunus, her yıl yeni sıcaklık rekoru yaşamaktadır. Bu sıcaklık sorunu, soğutma taleplerini karşılamak için enerji tüketimini artırmaktadır. Bununla birlikte, Tunus'un tarihi boyunca coğrafi ve iklimsel koşullarına uyum sağlayan zengin mimari mirası vardır. Bu çalışmada, geleneksel konutlarda kullanılan pasif soğutma sistemlerini çıkarmak için Tunus yerel (vernaküler) mimarisinin örnekleri analiz edilmektedir. Bunu takiben, pasif soğutma teknikleri benimseyen modern mimari projeler araştırılmaktadır. Toplanan veriler, sıcak-kuru iklimlerdeki gelecekteki binalar için bir tasarım kılavuzunda organize edilmektedir. DesignBuilder programı kullanılarak, bu pasif soğutma tekniklerinin verimliliğini değerlendirmek için bir simülasyon gerçekleştirilmiştir. Farklı pasif soğutma tekniklerinin senaryolarını test etmek ve ısı kazanımını ve soğutma yüklerini azaltmadaki etkilerini değerlendirmek için modern bir ev modeli kullanılmıştır. Simülasyon sonuçları, geliştirilmiş bina kabuğu sistemi ile enerji soğutma yüklerinde %75'e varan önemli bir azalma olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decades, the earth's atmosphere experienced significant and accelerated warming due to human activities involving greenhouse gas emissions. The atmosphere's rising temperatures resulted in global climatic impacts such as heat waves, rising sea levels, heavy rainfall, wildfires, etc. (United Nations, 2023). According to the International Energy Agency (2019), the building sector is responsible for most of the annual energy consumption and global greenhouse gas emissions. Tunisia, the case of this study, is experiencing every year new temperature records matched with an increase in energy loads to satisfy cooling demands. Nevertheless, Tunisia has a rich architectural heritage, which has evolved throughout history to suit its geographical and climatic conditions. This study examines examples of Tunisian vernacular architecture to extract passive cooling techniques used in traditional dwellings. This is followed by a study of modern architectural projects that incorporate these techniques. The collected data is organized into a design guide for future buildings in hot-arid climates. Using the DesignBuilder program, a simulation is carried out to evaluate the efficiency of these passive cooling techniques. A modern house model is used to test different scenarios of passive cooling techniques and assess their impact on reducing heat gain and cooling loads. The simulation results show a significant reduction in annual energy cooling loads, reaching up to 75% with an enhanced envelope system.