Kent sanatında nakış
Embroidery in urban art
  1. Tez No: 890211
  2. Yazar: YASEMİN SU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
“Kent Sanatında Nakış”başlıklı araştırmanın amacı; kent sanatında kullanılan sanat eserlerinin geniş bir yelpazede ele alınarak bu alanda çalışma yapan sanatçılar ve bu sanatçılara ait çalışmaların kullanım alanları, malzeme, teknik, bezeme türü, renkler ve esere ait açıklamalar açısından incelenmesidir. Araştırmada farklı ülkelerden 10 sanatçıya ait 100 adet nakış tekniğinin kullanıldığı kent sanatı eseri incelenmiştir. Eserler, sanatçıların web siteleri ve blog sayfalarından, instagram, pinterest, facebook, twitter vb. platformlarda yer alan farklı koleksiyonlardan elde edilmiştir. Sanatçı ve eser ile ilgili bilgiler internet adresleri üzerinden paylaşılan bilgilere dayanmaktadır. Ulaşılan bilgiler toplanıp sanatçı bilgileri ve eser bilgi formları hazırlanmıştır. Eser bilgilendirme formları eserin kullanım alanları, materyal, teknik, bezeme türü açısından incelenip yorumlanmıştır. Araştırmada, 100 adet bilgi formu incelenerek eserlerin kullanım alanı olarak iç ve dış mekânlarda enstalasyon şeklindeki eserlere rastlanılmıştır. Eserlerde kullanılan malzemeler incelendiğinde ise; sanatçının kendini ifade etme biçimi, bakış açısı, kullandığı konu bakımından çeşitlilik göstermekle birlikte genellikle dış mekânda kullanılan eserlerden oluştuğu için metal zemin ve iplik kullanıldığı görülmüştür. Eserlerde kullanılan teknikler; çapraz iğne, makinede dikiş, goblen iğnesi, sarma, Çin iğnesi, tohum işi, gözeme, punch iğnesi, makine dikişi, papatya iğnesi, balıksırtı, rokoko, sap işi nakış tekniklerinin kullanıldığı belirlenip en çok çapraz iğne tekniğinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Eserlerde kullanılan bezeme çeşitleri olarak ise; figürlü, bitkisel, nesneli, yazılı, geometrik ve bunların bir arada kullanıldığı çeşitlere sıklıkla yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research titled“Embroidery in Urban Art”is to examine the artworks used in urban art across a wide spectrum, including the artists working in this field and the usage areas, materials, techniques, types of decoration, colors, and descriptions of the works. The study examines 100 urban art pieces by 10 artists from different countries. The artworks were obtained from the artists' websites, Instagram accounts, and various collections on Pinterest. The information about the artists and their works is based on the information shared on these websites. The collected information was compiled, and artist information and product information forms were prepared. The product information forms were analyzed and interpreted in terms of usage areas, materials, techniques, and types of decoration. When examining the 100 information forms in the study, it was found that the artworks are used in both indoor and outdoor spaces, primarily as installations. When examining the materials used in the artworks, it was observed that there is a variety in terms of the artist's expression, perspective, and the subject they use. However, since the artworks are mostly used outdoors, materials such as metal surfaces and thread are commonly used. The techniques used in the artworks include cross-stitch, machine stitching, gobelin needle, satin stitch, Chinese needle, seed stitch, eyelet, punch needle, machine sewing, daisy stitch, herringbone, rococo, and stem stitch embroidery techniques, with cross-stitch being the most frequently used technique. The types of decoration used in the artworks include figurative, botanical, object-oriented, written, geometric, and combinations of these types.