Rotator manşet grade 1 yırtıklarında germe ve izometrik egzersiz tedavileri öncesi ve sonrası rotator manşet kuvvet değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of rotator cuff strength values before and after stretching and isometric exercise treatments in rotator cuff grade 1 tears
  1. Tez No: 890210
  2. Yazar: MUHAMMET SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, rotator manşet birinci derece yırtığı olan hastalarda, konservatif tedavi seçeneklerinden olan germe egzersiz tedavi programı ile izometrik egzersiz tedavi programının ağrı, kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı yönünden etkilerini inceleyip karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 18-70 yaş arasında olan ve rotator manşet birinci derece kas yırtığı tanısı almış 20 hasta dahil edildi. Bu hastalar eşit sayıda olacak şekilde iki gruba randomize olarak ayrıldı. Her iki gruptan tedavi öncesinde ve sonrasında ağrı değerlendirmesi için Visual Analog Scale (VAS) değerleri alındı, eklem hareket açıklığı ölçümü için continuous passive motion (CPM) cihazı ve kas kuvveti ölçümleri için de dijital dinamometre kullanıldı. Birinci gruba, içinde germe egzersizleri barındıran 20 seanslık tedavi programı ikinci gruba ise içinde izometrik egzersiz barındıran 20 seanslık tedavi programı uygulandı. Bunlara ek olarak, 20 seanslık tedavi programı boyunca ev programı da uygulandı. Uygulanan tedavi sonrasında her iki grupta da ağrı, eklem hareket açıklığı ve kas gücü bakımından tedavi öncesi ve sonrası istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0,05). Çalışmamıza katılan hastalarda uyguladığımız germe ve izometrik egzersiz tedavi programlarının ağrı, eklem hareket açıklığı ve kas gücünü etkilediği görüldü. Fleksiyon ve abdüksiyon hareket açıklığı için germe egzersiz tedavisi izometrik egzersiz tedavisine göre daha iyi sonuç verdi. Ekstansiyon, abdüksiyon ve iç rotasyon hareketi kas kuvveti için izometrik egzersiz tedavisi germe egzersiz tedavisine göre daha iyi sonuç verdiği görüldü. Sonuç olarak, tedaviden maksimum fayda sağlanabilmesi için, her iki yöntemin kombinasyonunu içerecek şekilde tedavinin planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and compare the effects of stretching exercise therapy program, which is one of the conservative treatment options, and isometric exercise therapy program in terms of pain, muscle strength and range of motion in patients with rotator cuff first degree tears. Twenty patients between the ages of 18-70 years with first-degree rotator cuff muscle tears were included in our study. These patients were randomly divided into two groups with equal numbers. Visual Analog Scale (VAS) values were obtained from both groups before and after treatment for pain assessment, continuous passive motion (CPM) device was used for range of motion measurement and digital dynamometer was used for muscle strength measurements. The first group received a 20 session treatment program including stretching exercises and the second group received a 20 session treatment program including isometric exercises. In addition, a home program was also applied during the 20 session treatment program. After the treatment, a statistically significant difference was found in both groups in terms of pain, range of motion and muscle strength before and after treatment (p0.05). It was seen that the stretching and isometric exercise treatment programs we applied in the patients who participated in our study affected pain, range of motion and muscle strength. For flexion and abduction range of motion, stretching exercise therapy gave better results than isometric exercise therapy. For muscle strength in extension, abduction and internal rotation, isometric exercise therapy gave better results than stretching exercise therapy. As a result, it may be recommended to plan the treatment to include a combination of both methods in order to obtain maximum benefit from the treatment.