Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile öz-şefkat ve yetersizlik duygusunun incelenmesi
Examining social media addiction and self-compassion and sense of inadequacy in university students
  1. Tez No: 890212
  2. Yazar: SERPİL TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile öz-şefkat ve yetersizlik duygusu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı ve ilişik arayıcı desende yapılmıştır. Çalışmanın evrenini İnönü Üniversitesine kayıtlı 36790 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemi Epi İnfo programı ile %95 güven aralığı %5 hata payı ile 380 öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırma toplam 408 öğrenci ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgileri ve Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları ile İlgili Form, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği ve Yetersizlik Duygusu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, ortalama, standart sapma ve Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21.79 ± 2.94'tür.
Özet (Çeviri)
It was conducted to examine the relationship between university students' social media addiction and self-compassion and feelings of inadequacy. The study was conducted in a descriptive and descriptive pattern. The population of the study was 36790 students registered at İnönü University. The sample of the study was determined as 380 students with a 95% confidence interval and 5% margin of error using the EpiInfo program. The research was completed with a total of 408 students. In collecting data; Form Regarding Personal Information and Social Media Usage Habits, Social Media Addiction Scale, Self-Compassion Scale and Sense of Inadequacy Scale were used. Percentages, mean, standard deviation and Mann Whitney U test and KruskalWallis were used to evaluate the data. The average age of the participants was 21.79 ± 2.94.