Beyaz yakalı çalışanlarda iş stres durumu ve siberkondri düzeylerinin ultra işlenmiş gıda tüketimi ile ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of job stress status and cyberchondria levels in white collar workers in relation to ultra-processed food consumption
- Tez No: 890217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAN ÇETİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, beyaz yakalı çalışanların iş stres durumu ve siberkondri düzeylerinin ultra işlenmiş gıda tüketimi ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma, İstanbul ilinde yaşayan kurumsal bir firmada çalışan (67 kadın, 33 erkek) toplam 100 katılımcıya yüz yüze anket uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve beslenme durumları anketi ile Siberkondri Ciddiyet Ölçeği-33, İş Stresi Ölçeği ve Besin Tüketim Sıklığı anketleri uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 37.01±9.98, beden kütle indeksi ortalaması 25.65±4.84'tür. Bireylerin ultra işlenmiş gıda tüketimi en çok haftada 1-2 kez yağlı, tuzlu, tatlı paketli atıştırmalık, katı yağ, kahvaltılık gevrek, şeker ilaveli soda ve beyaz ekmektir. Bireylerin siberkondi ciddiyet ölçeği-33 toplam puan ortalaması 75.02±21.64 ile yüksek bulunmuştur. İş stresi ölçeği toplam puan ortalaması ise 31.00±3.92'dir. Araştırmaya katılan kadın bireylerin, siberkondri alt faktörü olan ''tıp uzmanına güvensizlik'' ile iş stresi ölçeği toplam puanı arasında anlamlı negatif zayıf korelasyon (s=-0.321; p0.05). Beyaz yakalı çalışanların iş stresi ve siberkondri düzeyleri ultra işlenmiş besin alımlarını etkileyebilme potansiyelinde olduğundan, çalışmanın daha geniş bir örneklemde yapılması ile anlamlı sonuçlar elde edileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between job stress and cyberchondria levels of white-collar workers and ultra-processed food consumption. A total of 100 participants (67 women, 33 men) working in a corporate firm in Istanbul were surveyed face-to-face. Sociodemographic characteristics and nutritional status questionnaire, Cyberchondria Severity Scale-33, Work Stress Scale and Food Consumption Frequency questionnaires were applied. The mean age of the participants was 37.019.98 years and the mean body mass index was 25.654.84. The ultra-processed food consumption of the individuals was mostly fatty, salty, sweet packaged snacks, solid fat, breakfast cereal, sugar-added soda and white bread 1-2 times a week. The mean total score of the cyberconcussion severity scale-33 was found to be high with 75.0221.64. The mean total score of the work stress scale was 31.003.92.