Nanopartikül ve ısı borusu sistemlerinin soğutma sistemleri üzerindeki etkileri
Effects of nanoparticle and heat pipe systems on refrigeration systems
- Tez No: 890219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CİMŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında son dönemde atmosferik etkileri ve küresel ısınmaya katkısı yüksek olan yüksek GWP'li gazların kullanımındaki kısıtlamalar ve enerji verimliliğine olan artan odaklanma bağlamında ısı borusu ve nanoakışkanların soğutma çevirimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Birinci olarak, kaskad çevriminde kullanılan CNT, Al2O3, TiO2 ve CuO nanopartiküllerinin kullanımı ile COP artışı teorik olarak ele alınmıştır. Bu nanopartiküllerin kullanımı, soğutma çevriminin termal özelliklerini geliştirerek enerji verimliliğini artırmak hedeflenmiştir. İkinci olarak, kondenser ile kompresör arasına yerleştirilen ısı borusu kullanımı deneysel olarak incelenmiştir. Bu yöntem, gazın kondenserden önce kızgınlığını alarak COP'yi artırmayı amaçlamaktadır. Isı borusu, kompresörden çıkan kızgın gazın kızgınlığını alarak kondenser performansını arttırmıştır. Her iki çalışma için sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of heat pipes and nanofluids on the cooling cycle were examined in the context of the recent restrictions on the use of high GWP gases, which have high atmospheric effects and contribution to global warming, and the increasing focus on energy efficiency. Firstly, the increase in COP with the use of CNT Al2O3, TiO2 and CuO nanoparticles used in the cascade cycle was discussed theoretically. The use of these nanoparticles is aimed to increase energy efficiency by improving the thermal properties of the cooling cycle. Secondly, the use of a heat pipe placed between the condenser and the compressor was examined experimentally. This method aims to increase the COP by desuperheating the gas before the condenser. The heat pipe increases the performance of the condenser by removing the superheat of the hot gas coming out of the compressor. The results for both studies are presented in tables and graphs.