Adölesan futbolcularda üst ekstremite performansı, core enduransı ve denge arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between upper extremity performance, core endurance and balance in adolescent football players
  1. Tez No: 890220
  2. Yazar: ASLIHAN PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HOŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı, 13-16 yaş arasındaki amatör futbolcularda üst ekstremite performansı, denge ve core enduransı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada sporcuların üst ekstremite stabilite, kas gücü, kapalı kinetik zincir ve endurans parametrelerini değerlendirmek için Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi (KKZÜEST), omuz mobilitesi ve stabilitesini değerlendirmek için Üst Ekstremite Y-Denge Testi (ÜEYDT), core endurans değerlendirmesi için McGill Core Endurans Testi, alt ekstremite dinamik denge değerlendirmesi için Yıldız Denge Testi (YDT) kullanıldı. Her değerlendirme arasında sporcular 15 dakika dinlendikten sonra sözel olarak uygunluğunu belirttikten sonra değerlendirmeye alındı. Dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerine uygun, toplam 52 futbolcu çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın sonucunda düşük ve orta dereceli olmak üzere üst ekstremite performansı ile denge ve core arasında ilişki olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between upper extremity performance, balance and core endurance in amateur football players aged 13-16 years. In the study, Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test (CKCUEST) was used to evaluate upper extremity stability, muscle strength, closed kinetic chain and endurance parameters, Upper Extremity Y-Balance Test (UEYBT) was used to evaluate shoulder mobility and stability, McGill Core Endurance Test was used for core endurance evaluation, and Star Excursion Balance Test (SEBT) was used for lower extremity dynamic balance evaluation. After resting for 15 minutes between each assessment, the athletes were evaluated after verbalising their fitness. A total of 52 football player, who met the inclusion and exclusion criteria, were included in the study. As a result of the study, it was found that there was a low and moderate relationship between upper extremity performance and balance and core variables.