Hukuki ve teknik açıdan kanal İstanbul'un durumu ve geçişrejimi
The status of the channel İstanbul in legal and technicalterms and the transitional regime
  1. Tez No: 890251
  2. Yazar: ADEM ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN ŞİMŞEK KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kanal İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında yapılması planlanan yapay bir suyoludur. Karadeniz‟i Marmara Denizi‟ne bağlayacak olan bu insan yapımı suyolu, İstanbul Boğazı‟na paralel bir güzergaha sahiptir. Bu tezin amacı, mevzuatın ve bu konu hakkında kaleme alınmış akademik yazıların incelenmesi ve kanala uygun olduğu düşünülen hukuki statünün değerlendirilmesi olacaktır. Ayrıca kanalın teknik açıdan incelenmesi ve diğer kanallarla belirli konularda kıyaslanmasına da yer verilecektir. Mevzuatın ve konu hakkında yazılmış kaynakların toplanması ve karşılaştırılması yöntemiyle yapılacak olan değerlendirme sonucunda, kanalın hukuki statüsünün ne olması gerektiği ortaya konulacaktır. Kanalın ekonomik boyutlarını ilgilendiren teknik bazı detaylara da değinilecektir. Her iki anlamda da akademik tartışmalara sebebiyet verebilecek olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi‟nin değerlendirilmesi kısmı da ayrıca ele alınacaktır. Doktrinde tartışmalara sebebiyet veren Türk Boğazları‟nın ve boğazlar üzerinden Kanal İstanbul‟un Türkiye Cumhuriyeti tam egemenliğinde olduğu konusu, kanaatimizce bir kez daha vurgulanması gereken ve hukuki gerekçelerle de ortaya konması gereken önemli bir konudur. Bu bağlamda gerekli değerlendirmeler ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Canal Istanbul is an artificial waterway planned to be built on the territory of the Republic of Turkey. This man-made waterway, which will connect the Black Sea to the Marmara Sea, has a route parallel to the Bosphorus. The purpose of this thesis will be to examine the legislation and academic articles written on this subject and to evaluate the legal status that is thought to be suitable for the channel. In addition, technical examination of the channel and comparison with other channels on certain issues will also be included. As a result of the evaluation, which will be made by collecting and comparing the legislation and sources written on the subject, it will be revealed what the legal status of the channel should be. Some technical details regarding the economic dimensions of the channel will also be discussed. The evaluation part of the Montreux Straits Convention, which may cause academic discussions in both senses, will also be discussed. In our opinion, the issue that the Turkish Straits and Canal Istanbul through the straits are under the full sovereignty of the Republic of Turkey, which has caused controversy in doctrine, is an important issue that should be emphasized once again and put forward with legal justifications. In this context, necessary evaluations will be tried to be put forward.