Aydın Efeler ilçesindeki alüviyal toprakların verimlilik durumları ve haritalanması
The fertility conditions and mapping of alluvial soils in Efeler district of Aydın
  1. Tez No: 826946
  2. Yazar: ZEYNEP ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ATATANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Toprak, küresel ve ulusal gıda güvenliğinin sağlanmasında temel unsuru oluşturmakta ve tüm özelliklerinin bilimsel ölçekte tanımlanması gerekmektedir. Yürütülen çalışma ile; coğrafi bilgi sistemlerinden faydalanılarak elde edilen verilerin düzenli ve sistemli olarak bir veri tabanında toplanması, yeni verilerle toprak değişkenlerinin izlenmesi ve yeniden yorumlanması aşamasında kolaylıklar sağlayacaktır. Toprakların incelenen besin elementleri açısından yeterlilik durumlarının saptanması; yeterlilik ve eksiklik seviyelerinin ortaya konulmasına imkan verecek, gübre üretim planlaması ve yöreye göre ihtiyacı duyulan gübrelerin çeşit ve miktarının belirlenmesinde önemli bilgi kaynağı oluşturacaktır. Materyal ve Yöntem: Çalışılan alan için temel kartografik materyal olarak topografik haritalar kullanılmıştır. Eşyükselti eğrileri, dereler, sulama ve kurutma kanalları gibi topografik haritalar üzerinde yer alan veriler sayısallaştırılarak veri tabanına aktarılmıştır. Çalışma alanı örnekleme noktaları tespiti için MAP'in uygulamasından yararlanılmıştır. Belirlenen noktalardan iki farklı derinlikten olmak üzere toplam 100 adet toprak örneklemesi gerçekleştirilmiştir. Laboratuvarda yapılan fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları ArcGIS 9.3 programına veriler girilerek jeoistatiksel yöntemle dağılım haritaları oluşturulmuştur. Bulgular: Coğrafi bilgi sisteminden yararlanılarak daha önce ki araştırmalar incelenip yüksek doğruluk gösteren kriging interpolasyon yöntemi kullanılarak çalışma alanının örneklenmemiş alanlarındaki her bir özelliğin değerleri tahmin edilerek haritalanmış ve yüzde dağılım oranları tespiti yapılmıştır. Çalışma alanı alüviyal toprakların genel özellikleri hafif alkali olup, tuzsuz, orta kireçli, organik madde içeriği az düzeyde, tınlı ve kumlu tın bünyeye sahip fosfor, kalsiyum, sodyum ve demir değerleri fazla olup, mikro element içerikleri bakımından Zn ve Cu yeterli düzeyde Mn değeri ise az sonuçlarına ulaşılmıştır. Sonuç: Yürütülen çalışma ile Aydın ili Efeler ilçesindeki tarımsal potansiyeli yüksek olan alüviyal arazilerin verimlilik durumları ortaya çıkarılmış, üretilen alansal veriler ile toprak verimliliğini artıracak ve sürdürebilirliğini sağlayacak önerilerde bulunulmuştur. Toprakların farklı iki derinliği için üretilmiş olan verimlilik haritaları, gelecek yıllarda yapılacak çalışmalara katkı sağlayacak, oluşturulan veri tabanı sayesinde izlenebilirlik ve zamansal değişimlerinin takibi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Soil constitutes the basic element in ensuring global and national food security and all its characteristics must be defined on a scientific scale. With the conducted study; regular and systematic collection of data obtained by using geographic information systems in a database will simplify the monitoring and reinterpretation of soil variables with new data. Determining the adequacy of soils regarding the examined nutrients will allow the revelation of sufficiency and deficiency levels and will provide a significant information source for fertilizer production planning and determining the type and quantity of fertilizers required each region. Material and Methods: Topographic maps were employed as the primary cartographic material for the studied area. Data available on topographic maps, such as contour lines, streams, irrigation, and drainage channels, were digitized and transferred to the database. The MAP application was utilized to determine the sampling points for the study area. A total of 100 soil samples were collected from two different depths at the determined points. The results of physical and chemical analyses performed in the lab were input into the ARCGIS 9.3 program, and distribution maps were generated using the geostatistical method. Results: Leveraging the geographic information system, previous research was examined and areas of the study site that hadn't been sampled were mapped by estimating the values of each feature using the kriging interpolation method, known for its high accuracy. The percentage distribution ratios were also established. The general characteristics of the alluvial soils in the study area are slightly alkaline, non-saline, moderately calcareous, with a low organic matter content. They have a loamy and sandy loam texture with high phosphorus and calcium values, high Mg, Na, and iron values, and sufficient levels of Zn and Cu. However, the Mn content was found to be low. Conclusion: The study revealed the productivity conditions of alluvial lands with high agricultural potential in the Efeler district of Aydın province. Recommendations were made for enhancing soil fertility and ensuring sustainability using the produced spatial data. The productivity maps generated for two different soil depths will contribute to future studies, and the created database will allow for the tracking of traceability and temporal changes.