Enhanced biomediation of contaminants in soil
Kirlenmiş toprakların hızlandırılmış biyolojik yöntemlerle arıtımı
- Tez No: 202610
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toprak kirliliğinin sadece toprak verimliliği ve ekosistem fonksiyonları üzerinde değil aynı zamanda besin zinciri yoluyla hayvan ve insan sağlığı üzerinde de önemli etkileri vardır. Toprak kirliliği çeşitli endüstrilerin gelişmesiyle günden güne global bir problem halini almaktadır. Mikroorganizmalarla veya mikroorganizmaların kullanıldığı proseslerle kirlenmiş topraktaki kirliliğin ayrıştırılması son yıllarda pek çok uygulama alanı bulmuştur. Biyolojik ayrışma; kirleticinin organik karbonunu kendi hücre büyümesini sağlamak için enerji kaynağı olarak kullanan mikroorganizmalarca yapılır. Toprak arıtım metotlarından birisi; hızlandırılmış ayrıştırma yöntemidir. Bu yöntemde toprakta besi maddesi yada mikroorganizma ilavesi ile ayrışma hızlandırılarak, topraktaki kirliliğin (yağ, petrol ürünleri vs.) arıtılması sağlanır.Topraktaki organik kirliliğin bakteriyel ayrışmasında görülen değişiklikler ve bu ayrışmanın veriminin nasıl artırabileceği bu tez çalışmasında incelenecektir. Biyolojik ayrışma hızını, yöntemin güvenirliğini, verimini geliştirebilmek için çok sayıda prosedürler vardır. Biyolojik arıtma metotlarıyla ayrışmanın meydana gelebilmesi; uygun çevre koşullarında, uygun yerde, uygun mikroorganizma ile yöntemin uygulanabilmesine bağlıdır.Bu çalışmada makine yağı ile kirletilmiş toprak ve Raman'da petrolle kirlenmeye maruz kalmış toprak örneklerinde ayrışma hızını artırmak amacıyla kompost, aktif çamur ve biyosurfaktant eklenerek denemeler yapılmıştır. Deneysel çalışma sonuçları ayrışma hızının arttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Contaminated soil has an important influence not only on the fertility of soil and functions of ecosystem but also on the health of animals and human beings via food chains. Contaminated soils are increasingly becoming a global problem with development of various industries day by day. The use of microorganisms or microbial processes to destroy or reduce the concentration of contaminants in a contaminated soil is used in many countries in recent years. Biodegradation process is supported by microorganisms which use the organic carbon from the pollutants as energy source and cells building blocks. One of the soil treatment method is enhanced biodegradation. In this method, the biodegradation of pollutants(oil, petroleum products, etc.) is enhanced by adding nutrients and/or microorganisms.Different aspects of bacterial degradation of organic contaminants in soil, and how to improve the efficiency is studied in this thesis. There are a number of different procedures that have been tested to improve reliability, cost efficiency and speed of bioremediation. Bioremediation methods depend on having the right microbes in the right place with the right environmental factors for degradation to occur.In this thesis engine oil spiked soils and a soil from Raman, which is exposed to petroleum contamination has been studied, by adding compost, activated sludge and biosurfactant to enhance the degradation rate. The results of the experimental studies show that the degradation rate increases in the presence of enhancing materials.