Konya ili merkez ilçelerinde meyve ve sebze alanlarında bulunan yaprakbiti (Hemiptera: Aphidoidea) türlerinin belirlenmesi
Determination of aphid (Hemiptera: Aphidoidea) species on fruit and vegetable fields in central districts of Konya province
- Tez No: 890272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME BAYINDIR EROL, DOÇ. DR. IŞIL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Konya ili merkez ilçelerinde (Karatay, Meram ve Selçuklu) meyve ve sebze alanlarında bulunan yaprakbiti türlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmada 2022-2023 yıllarında toplam 218 örnek incelenmiş ve Aphidoidea üstfamilyasına bağlı Aphidinae altfamilyasına ait 20 yaprakbiti türü tespit edilmiştir. Bu türler; Aphis craccivora Koch, Aphis fabae Scopoli, Aphis gossypii Glover, Aphis nasturtii Kaltenbach, Aulacorthum solani (Kaltenbach), Brachycaudus (Thuleaphis) amygdalinus (Schouteden), Brachycaudus (Prunaphis) cardui (L.), Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach), Brachycaudus (Scrophulaphis) persicae (Passerini), Brevicoryne brassicae (Linnaeus), Dysaphis (Pomaphis) plantaginea (Passerini), Dysaphis (Pomaphis) pyri (Boyer de Fonscolombe), Hyalopterus pruni (Geoffroy), Macrosiphum euphorbiae (Thomas), Myzus cerasi (Fabricius), Myzus lythri (Schrank), Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer), Nasonovia ribisnigri (Mosley), Rhopalosiphum nymphaeae (Linnaeus) ve Rhopalosiphum padi (Linnaeus)'dir. Çalışmada en yaygın olarak tespit edilen tür A. gossypii olarak belirlenmiştir. Bunu sırasıyla A. fabae, A. nasturtii, H. pruni ve M. (Nectarosiphon) persicae türleri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study carried out to determine the aphid species found on fruit and vegetable fields in central districts (Karatay, Meram and Selçuklu) of Konya province, a total of 218 samples were examined between 2022-2023 years and 20 aphid species belonging to Aphidinae subfamily of Aphidoidea superfamily were identified. These species are: Aphis craccivora Koch, Aphis fabae Scopoli, Aphis gossypii Glover, Aphis nasturtii Kaltenbach, Aulacorthum solani (Kaltenbach), Brachycaudus (Thuleaphis) amygdalinus (Schouteden), Brachycaudus (Prunaphis) cardui (L.), Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach), Brachycaudus (Scrophulaphis) persicae (Passerini), Brevicoryne brassicae (Linnaeus), Dysaphis (Pomaphis) plantaginea (Passerini), Dysaphis (Pomaphis) pyri (Boyer de Fonscolombe), Hyalopterus pruni (Geoffroy), Macrosiphum euphorbiae (Thomas), Myzus cerasi (Fabricius), Myzus lythri (Schrank), Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer), Nasonovia ribisnigri (Mosley), Rhopalosiphum nymphaeae (Linnaeus) and Rhopalosiphum padi (Linnaeus). A. gossypii, A. fabae, A. nasturtii, H. pruni and M. (Nectarosiphon) persicae were found to be the most common and widely distributed species in the study.