The fall narrative: An Ecocritical and theological approach to J.R.R. Tolkien's middle-earth cosmology
Çöküş hikayesi: J.R.R. Tolkien'in orta-dünya kozmolojisine ekoeleştirel ve dinbilimsel bir yaklaşım
- Tez No: 890273
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KALPAKLI YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan kaynaklı çevresel sorunların ortaya çıkmasını müteakip, edebi eserleri değerlendirme ve yorumlama aracı olarak ekoeleştiri, edebi ve akademik çevrelerde büyük bir popülarite kazanmıştır. Bu teori, edebi metinlerdeki insan-doğa ilişkisi sorunsalını deşifre etmekle kalmayıp, Tolkien'in yazınında örtülü biçimde örneklendirildiği gibi, çevresel sorunları teşhis etmekte ve bunlara çözümler sunmaktadır. İngiliz emperyalizminin ve sanayileşmesinin zirve döneminde yaşayan J.R.R. Tolkien, basit ve doğal yaşam şekline dönüşü savunan muhafazakâr bir akademisyen ve edebiyat insanıydı. Yaşadığı dönemin teknoloji çılgınlığına ve endüstriyel kirlenmesine ek olarak iki dünya savaşının yıkım ve dehşetine tanık olmuştu. Ayrıca mensubu olduğu Katolik inancının da hayatı ve edebi yazını üzerindeki etkisi yalın ancak güçlü olmuştur. Dindar annesi ve onun ölümü üzerine yasal vasiliğini üstlenen Katolik vaiz Tolkien'in ilerideki kurgusal yaratımını şekillendiren iki önemli Hrıstiyan şahsiyet olmuşlardır. Böylece bu tezin amacı Tolkien'in Orta Dünya kozmolojisinin ekoeleştirel ve dinbilimsel bir perspektiften analizini yapmaktır. Bu çalışmanın ağırlık merkezini oluşturan İncil'deki çöküş hikâyesi, ekolojik ve ruhani bir çöküşü tasvir eden Tolkien'in kozmolojisiyle mukayese edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, ışık ve karanlık gibi bazı ikincil ekolojik kavramlar, Doğa-Kültür diyalektiği bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the emergence of human-oriented ecological problems, ecocriticism as a theory has gained widespread popularity among literary and academic circles to assess and interpret literary works. The theory not only deciphers problematic human-nature relationship beneath literary texts but it also aims to diagnose environmental issues and offer possible solutions which is implicitly epitomized in Tolkien's writing. Having lived at the height of British imperialism and industrialism, J.R.R. Tolkien was a conservatist scholar and literary figure who strongly believed in the necessity of returning to the ecological and simpler ways of living. In addition to the technological frenzy and industrial pollution of the era, he also witnessed the horror and destruction of both world wars in his lifetime. Moreover, the effect of Catholicism on his personal life and literary creation was a subtle yet strong one. His pious mother and the Catholic priest who became his legal guardian after her death were two important Christian figures shaping his later fictional creation. The objective of this thesis, therefore, is to analyse Tolkien's Middle-earth cosmology through an ecocritical and theological lens. Constituting the centre of gravity in this study, the biblical Fall Narrative is compared and contrasted to Tolkien's cosmology which depicts an ecological and spiritual fall. In the second part of the study minor ecological themes like light and darkness are studied through Nature-Culture dichotomy.