Öğretim elemanlarının çevrimiçi öğretime hazırbulunuşluklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of faculty instructors' readiness for online teaching in terms of various variables
- Tez No: 890295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretim elemanlarının çevrimiçi öğretime yönelik hazırbulunuşluklarının belirlenerek çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve hazırbulunuşluğu etkileyen faktörler konusunda öğretim elemanlarının görüşlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda sıralı açıklayıcı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma, 105 öğretim elemanının katılımı ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında“Öğretim Elemanlarının Çevrimiçi Öğretime Hazırbulunuşluk Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t-Testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile iki sürekli değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, demografik özelliklerden yaş faktörü açısından öğretim elemanlarının ölçek toplam puanları arasında bir ters ilişki vardır. Mesleki deneyim değişkeni açısından bakıldığında ise, 0-10 yıl deneyime sahip öğretim elemanları ile 11-20 yıl deneyime sahip öğretim elemanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu, katılımcıların %79,99'u öğretim elemanlarının çevrimiçi öğretime hazırlanma sürecinde en çok tercih ettikleri destek türleri sorusuna“Öğretim elemanı/akran danışmanlığı”cevabını vermiş olmalarıdır. Nitel bulgularda ise öğretim elemanının çevrimiçi öğretimde başarılı olabilmesi için“iletişim becerisi”,“pedagojik yetkinlikler”ve“ölçme ve değerlendirme becerisi”sahip olması gereken yeterlilikler arasında vurgulanmıştır. Bununla birlikte, öğretim elemanları“kurumsal destek”ve“teknolojik okuryazarlık”kategorilerine ilişkin çevrimiçi öğretime yönelik hazırbulunuşluğu doğrudan etkilediği yönünde ortak görüş bildirmişlerdir. Son olarak, çevrimiçi öğretime yönelik hazırbulunuşluğun yüksek olmasında“geçmişte alınan eğitimler”,“çevrimiçi öğretim ortamlarındaki deneyimler”,“çevrimiçi öğretime karşı motivasyon ve tutum”ve“teknolojiye yatkınlık”kategorilerinin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the readiness of faculty instructors for online teaching and to explore their perspectives on factors affecting this readiness across various variables. A sequential explanatory mixed-method research design was employed, involving 105 faculty members. The“Readiness for Online Teaching Scale for Faculty Members”was used for quantitative data collection, while a semi-structured interview form developed by the researcher was utilized for qualitative data collection. Data analysis included descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis to explore relationships between continuous variables. Descriptive analysis was applied to the qualitative data. Quantitative findings indicate an inverse relationship between faculty members' total scale scores and age. A significant difference was also found between faculty members with 0-10 years of experience and those with 11-20 years. Notably, 79.99% of participants identified“faculty/peer mentoring”as their most preferred form of support during the preparation process for online teaching. Qualitative findings highlight“communication skills,”“pedagogical competencies,”and“assessment and evaluation skills”as essential for success in online teaching. Additionally, faculty members agreed that“institutional support”and“technological literacy”directly influence readiness for online teaching. Furthermore, factors such as“previous training,”“experience in online teaching environments,”“motivation and attitude toward online teaching,”and“affinity for technology”were identified as contributing to high readiness levels.