Obstrüktif uyku apnesi olan hastalarda motivasyonel görüşmenin öz yeterlilik, başetme ve uyuma etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
Effects of motivational interviewing on self-efficacy, coping, and sleep in patients with obstructive sleep apnea: A randomized controlled study
  1. Tez No: 890305
  2. Yazar: HASRET SEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÇIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Obstrüktif Uyku Apnesi Olan Hastalarda Motivasyonel Görüşmenin Öz Yeterlilik, Baş Etme ve Uyuma Etkisi: Randomize Kontrollü Bir Çalışma Amaç: Obstrüktif uyku apnesi olan hastalarda motivasyonel görüşmenin öz yeterlilik, baş etme ve uyuma etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç Yöntem: Araştırma ön test- son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Uykuda Solunum Bozuklukları Polikliniği'nde Şubat-Ekim 2023 tarihleri arasında 3 aydır Obstrüktif Uyku Apnesi tanısı almış PAP kullanan ayaktan tedavi görmekte olan, araştırma kriterlerine uygun hastalarla yürütülmüştür. Araştırmaya gönüllü 40 birey yansız olarak motivasyonel görüşme grubu ve rutin izlem grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Araştırmaya ön test Hasta Tanıtım formu, Öz Yeterlilik Ölçeği ve Başetme ve Uyum Süreci Ölçeği'nin uygulanmasıyla başlanmış olup sonraki aşamada girişim grubuna 2 hafta arayla ilki ve sonuncusu yüz yüze, ikinci, üçüncü ve dördüncüsü telefon ile olmak üzere toplamda 5 kez, 40 dk süren bireylerin değişim süreçleri dikkate alınarak motivasyonel görüşme uygulanmıştır. Motivasyonel görüşme uygulanan girişim grubundaki tüm bireylere eşit olarak uygulanmıştır. Araştırma form ve ölçeklerin tekrar tüm katılımcılara uygulanmasıyla sonlandırılmış olup araştırmanın sonuçları SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılanların %80'i erkek %20'si kadın olup yaş ortalamaları 50.3'dür. Hastalarda bir veya daha fazla sayıda komorbidite izlenmekle birlikte en sık eşlik eden hastalık hipertansiyon olduğu saptanmıştır (%52,5). Hastalarda en sık görülen semptomun horlama olduğu gözlemlenmiştir (%92.5). Bireylerde Obstrüktif Uyku Apne ile ilişkili semptomlar incelendiğinde Apne-Hipoapne İndeksi ön test, ahi son test ölçümleri gruba göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Motivational Interviewing on Self-Efficacy, Coping, and Adaptaion in Patients with Obstructive Sleep Apnea: A Randomized Controlled Study Objective: The aim is to determine the effects of motivational interviewing on self-efficacy, coping, and sleep in patients with obstructive sleep apnea. Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental study by E. Ü. It was conducted with patients under the age of 65 who met the research criteria and were receiving outpatient treatment at the Faculty of Medicine Sleep Laboratory between February and October 2023. 40 individuals who volunteered for the research were divided impartially into two groups: motivational interview group and routine monitoring group. The research started with the application of the pre-test Patient Introduction Form, Self-Efficacy Scale and Coping and Adaptation Process Scale, and in the next stage, the intervention group was given 5 times in total, 40 minutes, 2 weeks apart, the first and last face-to-face, the second, third and fourth by phone. MG was applied by taking into account the change processes of individuals. Motivational interviewing was applied equally to all individuals in the intervention group. The research was concluded by re-administering the forms and scales to all participants, and the results of the research were analyzed with the SPSS 22.0 program. Results: 80% of the participants in the research are men and 20% are women, and the average age is 50.3. Although the patients had one or more comorbidities, the most common comorbidity was hypertension (52.5%). The most common symptom in the patients was snoring (92.5%). When symptoms related to Obstructive Sleep Apnea are examined in individuals, Apnea-Hypoapnea Index pre-test and AHI post-test measurements do not show any significant difference according to the group (p>0.05).