Türkiye'deki havalimanlarının COVİD-19 pandemisi öncesinde ve pandemi sonrasında etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficiency of airports in Turkey before and after the COVID-19 pandemic
- Tez No: 890313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇERÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Havayolu taşımacılığı küreselleşme, sanayileşme ve artan insan ihtiyaçlarıyla birlikte ekonomik ve sosyal sektörlerin vazgeçilmez bir unsurudur. 2020 yılında Dünya çapında yayılan COVİD-19 pandemisi, toplumların sağlığını derinlemesine etkilediği gibi tüm ekonomik sektörleri ve endüstrileri de etkilemiştir. Pandemiden şüphesiz en çok etkilenen sektörlerden biri havacılık sektörü olmuştur. Bu nedenle işbu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren 57 havalimanından verilerine ulaşılabilen 48 havalimanının 2019-2023 yılları arasındaki 5 yıllık etkinliklerini Veri Zarflama Analizi (VZA) ile analiz etmek ve COVID-19 pandemisinin havalimanlarına etkisini Malmquist Toplam Faktör Verimliliği (TFV) endeksiyle değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Karar verme birimleri arasındaki homojenliği ve dengeyi sağlayabilmek için havalimanları yolcu trafik verisine göre, büyük, orta ve küçük ölçekli olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Yolcu terminal alanı büyüklüğü, bagaj konveyör sayısı, personel sayısı ve işletme gideri girdi değişkenleri olarak; yolcu trafiği, uçak trafiği ve işletme gelirleri çıktı değişkenleri olarak kullanılmıştır. Analiz sonucunda büyük ölçekli havalimanlarının pandemiden en çok etkilenen grup olduğu, havalimanı ölçek büyüklüğü azaldıkça pandemi dönemindeki TFV endeksindeki değişimin de azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Air transportation is an indispensable element of the economic and social sectors, along with globalization, industrialization, and increasing human needs. The COVID-19 pandemic, which spread worldwide in 2020, deeply affected the health of societies as well as all economic sectors and industries. Undoubtedly, one of the sectors most affected by the pandemic was the aviation sector. Therefore, this study was prepared to analyze the activities of 48 airports of 57 operating in Turkey, for which data is available, between the years 2019-2023 using Data Envelopment Analysis (DEA) and to evaluate the impact of the COVID-19 pandemic on airports using the Malmquist Total Factor Productivity (TFP) index. To ensure homogeneity and balance among decision-making units, airports are divided into three groups based on passenger traffic: large, medium, and small scale. Passenger terminal area size, number of baggage conveyors, number of personnel, and operating expenses are used as input variables; passenger traffic, aircraft traffic, and operating revenues are used as output variables. As a result of the analysis, it is observed that large-scale airports were the most affected group by the pandemic, and as the airport scale decreases, the change in the TFP index during the pandemic period also decreases.