Reconfigurable intelligent meta-surface for 5G communication system
5G iletişim sistemi için yeniden yapılandırılabılır akıllı meta yüzey
- Tez No: 843990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
5G mobil iletişim ağları için, bir metamalzemeye (MTM) dayalı basılı bir monopol kullanılarak yeni bir anten dizisi oluşturulur. 5G iletişim ağları için, Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MIMO) anten dizisinin mimarisi ve işlevleri beklenmektedir. Dört bileşen, art arda sekizgen bir 3D dizi düzeninde istiflenen MIMO anten dizisini oluşturur. Bileşenler, belirli bir desen oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. Dizi, 25 x 25 x 30 mm³ FR4 alt yapısı üzerine inşa edilmiştir. RF özellikleri nedeniyle, bu alt tabaka seçeneği anten tasarımlarında sıklıkla kullanılır. Bir baskılı devre monopolü olan her anten elemanına bir T-rezonatör (TR) aracılığıyla bir ayrık halka rezonatörü (SRR) bağlanır. Bu tasarım tarafından 3,6 GHz ve 4,8 GHz'de rezonanslar sağlanır ve bu da onu 6 GHz altı 5G ağları için uygun hale getirir. Karşılıklı bağlantıyı azaltmak için, anten elemanları arasında elektromanyetik bant aralığı (EBG) ara parçaları kullanılır. Anten dizisinin konserleri EBG uzayı tarafından geliştirilir Karşılıklı bağlantı, iyi bir izolasyon sağlamak ve elemanlar arasındaki paraziti en aza indirmek için önemlidir. Antenin konserlerini kontrol etmek için her anten elemanına dört PIN diyot bağlanır. Bu diyotlar kullanılarak, anten davranışı üzerindeki etkilerini anlamak için farklı anahtarlama senaryoları test edilir. Yansıtılan dizinin konserleri hem simüle edilmiş hem de deneysel olarak doğrulanmıştır. Konser
Özet (Çeviri)
For 5G mobile communication networks, a novel antenna array is built using a printed monopole based on a metamaterial (MTM). For 5G communication networks, the architecture and functionalities of a Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) antenna array are anticipated. Four components make up the MIMO antennae array, which is stacked in an octagon 3D array arrangement consecutively. The components are arranged to create a particular pattern. The array is constructed on a 25 x 25 x 30 mm³ FR4 substrate. Because of its RF characteristics, this substrate option is frequently used in antenna designs. A split ring resonator (SRR) is connected to each antennae element, which is a printed circuit monopole, via a T-resonator (TR). Resonances at 3.6 GHz and 4.8 GHz are provided by this design, making it appropriate for sub-6GHz 5G networks. To lessen mutual coupling, electromagnetic band gap (EBG) spacers are utilised between antenna elements. The antennae array's concerts are improved by the EBG spacers' moonquake fractal-shaped array design. The moonquake fractal EBG spacers are placed to achieve a -20dB mutual coupling reduction between antennae elements. This reduction in mutual coupling is important for maintaining good isolation and minimizing interference between elements. Four PIN diodes are connected to each antennae element to control the antennae's concerts . By using these diodes, different switching scenarios are tested to understand their impact on antennae behaviour. The projected array's