Ratlarda abamektin'in neden olduğu kardiyotoksisite üzerine melatonin'in koruyucu rolü
The protective role of melatonin on cardiotoxicity caused by abamectin in rats
- Tez No: 890330
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Abamektin, güçlü böcek öldürücü ve antelmintik aktivitesi nedeniyle dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarımsal uygulamalarda pamuk, narenciye, mısır, patates ve fasulye gibi mahsullerin verimliliğini arttırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, abamektini insan vücudu üzerinde toksik etkileri olduğundan“zehirli grupta”sınıflandırmıştır. Bu çalışmada deney hayvanları 4 gruba ayrıldı. 1. grup: Kontrol grubu, 2. grup: Melatonin uygulanan grup, 3. grup: Abamektin uygulanan grup, 4. grup: Abamektin + melatonin uygulanan grup. Maddeler deney hayvanlarına 28 gün boyunca sondayla verildi. Deneyler sonunda sıçanların kalp dokusunda malondialdehit (MDA) düzeyleri ve antioksidan enzim aktiviteleri [süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon S transferaz (GST)] belirlendi. spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Kontrol grubu sıçanları abamektin ve abamektin + melatonin uygulanan gruplarla karşılaştırıldığında MDA düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlendi. Abamektin ile tedavi edilen grup abamektin + melatonin ile tedavi edilen grupla karşılaştırıldığında MDA düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlendi. Kontrol grubu ile abamektin uygulanan grup karşılaştırıldığında antioksidan enzim aktivitelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenirken, abamektin ve abamektin + melatonin uygulanan grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlendi.
Özet (Çeviri)
Abamectin, a pesticide from the avermectin family, is widely used worldwide due to its potent insecticidal and anthelmintic activity. It is widely used in agricultural applications to increase the productivity of crops such as cotton, citrus, corn, potatoes and beans. The European Food Safety Authority has classified abamectin in the“poison group”because it has toxic effects on the human body. In this study, the experimental animals were divided into 4 groups. 1st group is the Control group, 2nd group is the Melatonin treated group, 3rd group is the Abamectin treated group, 4th group is the Abamectin and melatonin treated group. The substances were given to the experimental animals via gavage for 28 days. At the end of the experiments, malondialdehyde (MDA) levels and antioxidant enzyme activities [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione S transferase (GST)] were determined in the heart tissue of the rats. were measured by spectrophotometric method. A statistically significant increase in MDA level was observed when the control group rats were compared with the abamectin and abamectin plus melatonin treated groups. A statistical significant decrease in MDA level was observed when the abamectin treated group was compared with the abamectin plus melatonin treated group. When the control group and the abamectintreated group were compared, a statistically significant decrease was observed in antioxidant enzyme activities, while a statistically significant increase was observed when the abamectin and abamectin plus melatonin treated group were compared.