Public art in the context of urban landscape; The case of istanbul, Yeldeğirmeni
Kent Peyzajı Bağlamında Kamusal Sanat; İstanbul, Yeldeğirmeni Örneği
- Tez No: 890336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVBAHAR ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kamusal sanat, kentsel peyzajda açık ve yeşil alanlarda büyük bir rol oynar. Bu tür sanat, şehirlerin görsel ve kültürel çeşitliliğini artırarak insanların yaşam kalitesini geliştirir. Açık ve yeşil alanlarda kamusal sanatın kullanımı, bir dizi fayda sağlar ve kentsel manzarayı zenginleştirir. İlk olarak, kamusal sanat açık alanlarda insanların etkileşimini artırır. Parklar, meydanlar ve sokaklar gibi kamusal mekanlarda sergilenen sanat eserleri, insanların bu alanlarda bir araya gelmesini ve sosyal etkileşimlerini artırmasını teşvik eder. Bu, toplumun bir arada yaşama ve paylaşma hissini güçlendirir. Ayrıca, kamusal sanat kentsel manzaraya estetik bir değer katar. Büyük heykeller, duvar resimleri, enstalasyonlar ve benzeri sanat eserleri, çevreye renk ve görsel çekicilik katarak insanların bu mekanlarda zaman geçirmesini teşvik eder. Estetik açıdan zenginleştirilmiş bir kentsel manzara, şehrin kimliğini ve çekiciliğini artırır. Yeşil alanlarda kamusal sanatın kullanımı ise çevresel farkındalık yaratır. Doğal malzemelerle yapılan heykeller, peyzaj düzenlemeleri ve benzeri sanat eserleri, insanların doğaya olan bağlılığını ve çevre koruma bilincini artırır. Bu da sürdürülebilirlik ve ekolojik bilinçlilik açısından önemlidir. Son olarak, kamusal sanat kültürel bir ifade aracı olarak kullanılır. Şehirlerin kültürel mirası, tarihi değerleri veya toplumsal konuları kamusal sanat eserleriyle anlatılabilir. Bu da şehir sakinlerinin ve ziyaretçilerin kültürel bir deneyim yaşamalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
In open spaces and green areas, public art plays a crucial role in shaping the aesthetic appeal, cultural diversity, and social cohesion of urban environments. This research aims to explore the multifaceted significance of public art in cities, focusing on its transformative potential and impacts on cultural heritage, ecological sustainability, and community engagement. Through a comprehensive analysis of theoretical frameworks, historical contexts, practical implementations, and empirical studies, we seek to elucidate the complex relationship between public art and urban development. To initiate the research, we will delve into the historical evolution of public art, tracing its origins from ancient times to contemporary forms. Our investigation will shed light on the diverse aspects of public art, emphasizing its influence on urban aesthetics, cultural identity, and theoretical concepts such as placemaking, aesthetic enhancement, and socio-political narratives. This encompasses its role in fostering economic prosperity, revitalizing urban areas, and fostering community cohesion and participation. Furthermore, we will examine how public art installations impact the environment, including their sustainability, eco-friendliness, and integration with natural surroundings. Through case studies from cities like Melbourne, Chicago, and Barcelona, we will showcase successful public art initiatives that have revitalized urban districts, promoted cultural diversity, and encouraged environmentally conscious behaviors. The conclusions drawn from this study underscore the importance of prioritizing community involvement, integrating sustainable practices, fostering collaboration across sectors, and investing in cultural and artistic endeavors. These strategies are essential for unlocking the full potential of public art in enhancing the vibrancy and sustainability of urban spaces. This study aims to educate and inform policymakers, urban planners, artists, and community members on the significant impact of public art in building vibrant, diverse, and sustainable communities for future generations. It accomplishes this by integrating theoretical insights, empirical evidence, and actionable recommendations. One exemplary initiative that exemplifies the revitalization of Istanbul's Yeldeğirmeni district in Kadıköy revolves around public art. This program not only revitalizes the social and cultural fabric of the local community but also adds aesthetic value. Through interactive installations, sculptures, and murals, Yeldeğirmeni has transformed into a dynamic hub that embraces contemporary artistic expressions while honoring its historical roots. This initiative has fostered a sense of belonging among residents and visitors alike, encouraged community engagement, and facilitated communication across diverse groups. Additionally, Yeldeğirmeni's public art has contributed to the local economy by attracting tourists and supporting small businesses. Overall, the integration of public art into Yeldeğirmeni's revitalization has been instrumental in creating a vibrant, inclusive urban environment that authentically represents the neighborhood's distinct character and aspirations.