Tümleştirmeye uygun kapasite çarpma devresi tasarımı
Design of capacitance multiplier circuits for integration
- Tez No: 890375
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR, DOÇ. DR. EMRE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, beş farklı kapasite çarpma devresi önerilmiştir ve aktif devre elemanı olarak Akım Geri Beslemeli İşlemsel Kuvvetlendirici (CFOA) kullanılmıştır. Güç tüketimini azaltmak amacıyla, CFOA'nın iç mimarisinde dinamik eşik gerilimi MOSFET (DTMOS) transistörleri kullanılmıştır. İlk tasarımda, bir CFOA, dört direnç ve bir topraklanmış kapasitör kullanılarak bir topraklanmış kayıpsız negatif kapasite çarpma devresi önerilmiştir. Sonraki tasarımlar ise, bir CFOA, üç veya dört direnç ve bir topraklanmış kapasitör içeren kayıplı kapasite çarpma devreleridir. Önerilen her devre için ideal ve ideal olmayan koşullar altında matematiksel analizler yapılmıştır. Simülasyon sonuçları, 0,13 µm IBM CMOS teknoloji parametreleri kullanılarak SPICE simülasyon programı ile elde edilmiştir. Proses, sıcaklık, besleme gerilimi ve çarpma katsayısındaki değişiklikler gibi çeşitli senaryolar için kayıpsız kapasite çarpma devresinin giriş empedansının genlik ve faz cevapları incelenmiştir. Kayıpsız tasarımın doğruluğunu kanıtlamak amacıyla, ticari olarak temin edilebilen AD844 entegre devresi kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, five different capacitor multiplier circuits are proposed using the Current Feedback Operational Amplifier (CFOA) as the active circuit element. To reduce power consumption, dynamic threshold voltage MOSFET (DTMOS) transistors are employed in the internal architecture of the CFOA. The first design proposes a grounded lossless negative capacitor multiplier circuit using one CFOA, four resistors, and one grounded capacitor. The subsequent designs are lossy capacitor multiplier circuits that include one CFOA, three or four resistors, and one grounded capacitor. Mathematical analyses for each proposed circuit are conducted under both ideal and non-ideal conditions. Simulation results are obtained using the SPICE simulation program with 0.13 µm IBM CMOS technology parameters. The amplitude and phase responses of the input impedance of the lossless capacitor multiplier circuit are examined for various scenarios, including changes in process, temperature, supply voltage, and multiplication factor. To validate the lossless design, experimental studies are conducted using the commercially available AD844 integrated circuit.