Asymmetric effects of U.S. monetary policy on stock market volatility: An analysis using asymmetric Garch model
Abd para politikasının hisse senedi piyasası oynaklığı üzerindeki asimetrik etkileri: Asimetrik Garch modeli ile bir analiz
  1. Tez No: 890379
  2. Yazar: UBAID UR REHMAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET TANER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, ABD para politikası ve faiz oranlarının gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasalarındaki getiri oynaklığı üzerindeki asimetrik etkilerini asimetrik genelleştirilmiş otoregresif koşullu değişen varyans modeli kullanarak incelemektedir. Model, ABD'deki faiz oranı hareketlerini koşullu varyans denklemine dahil etmekte ve getirilerin volatilitesinin asimetrik tepkisini açıklamak için bir kukla kullanmaktadır. Seçilen ülkelerden 14 endeksin günlük getiri verileri kullanılarak ve günlük federal fon oranı için bir kukla değişken oluşturularak elde edilen sonuçlar, oynaklığın faiz oranındaki daraltıcı harekete tepkisinin genişletici harekete göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, küresel ticaret entegrasyonu, finansal yapı ve finansal gelişmelerdeki heterojenlik göz önüne alındığında, ülkeler arasındaki tepkideki farklılıkları da ortaya koymaktadır. Ayrıca, para politikası sürprizlerinin yüksek frekanslı tespiti de para politikasının tepkisinin analizi için kullanılmıştır. Bu uygulama, piyasaların daraltıcı politikayı farklı algıladığını ve büyüme şokları ile saf para politikası şokları arasında ayrım yaptığını ve FOMC kararlarının toplantı tarihlerindeki bilgi etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the asymmetric effects of U.S. monetary policy and interest rates on the volatility of returns in the stock market of emerging countries using an asymmetric generalized autoregressive conditional heteroscedasticity model. The model incorporates the interest rate movements in the U.S. in the conditional variance equation and uses a dummy to explicate the asymmetric response of the volatility of the returns. Using daily returns data of 14 indices from a selection of countries and creating a dummy variable for the daily federal funds rate, the results show that the response of volatility to the contractionary movement in interest rate is significantly higher than the expansionary movement. The results also the differences in the response across the countries given the heterogeneity in global trade integration, financial structure, and financial developments. Moreover, the high-frequency identification of monetary policy surprises is also used for the analyses of the response of monetary policy. This exercise shows that the markets perceive the contractionary policy differently and differentiate between growth shocks and pure monetary policy shocks as well as the information effect of the FOMC decisions on the meeting dates.