İtakonik asit ve arabik gam bazlı hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of itaconic acid and arabic gum based hydrogels
  1. Tez No: 890378
  2. Yazar: NESLİHAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KUTLUGÜN AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, doğal sakızlar kullanılarak elde edilen hidrojellerin, şişme karakterleri üzerinden optimizasyonu ile en iyi sentez koşulları belirlenmiştir. Elde edilen bu parametreler ile en iyi monomer, gam ve polimer seçilerek bu bileşenlerin optimizasyonu sağlanmıştır. Yapılan bu optimizasyon ile, sıralı denemeler yapılmış ve en iyi iki sonuç seçilerek bu bileşimlerdeki örneklerin karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen hidrojelin karakterizasyonu yapılmış ve model ilaç ve sıvı gübre enkapsülasyonu için çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışma ile, ilaç ve gübre salımı yapabilecek, pH değerine duyarlı bir hidrojel elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the best synthesis conditions were determined by optimizing the swelling characteristics of hydrogels obtained using natural gums. With these parameters obtained, the best monomer, gum and polymer were selected and the optimization of these components was achieved. With this optimization, sequential experiments were carried out and the samples in these compositions were compared by selecting the two best results. The resulting hydrogel was characterized and studies were carried out for model drug and liquid fertilizer encapsulation with this study, a hydrogel that is sensitive to pH value and can release drugs and fertilizers was obtained.