State transformation and actor proliferation: how Türkiye and South Korea emerged as middle powers in the 21st century
Devletin dönüşümü ve aktörlerin çoğalışı: Türkiye ve Güney Kore'nin 21.yy'da orta güç olarak yükselişleri
  1. Tez No: 890381
  2. Yazar: PELİN DENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVER BULDANLIOĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Türkiye ve Güney Kore'nin 21.yy'da nasıl“orta güç”olarak yükseldiğini incelemektedir. Her iki ülke de liberal ekonomiye eklemlenirken geçirdikleri dönüşüm sayesinde güçlerini dış politikaya da yansıtmışlardır. Bu tezde orta güç literatürüne katkıda bulunmak, devletin içeride geçirdiği dönüşümü dış politikaya yansımasını tartışmak amaçlanmaktadır. Süreç İzleme metodu kullanılarak Türkiye ve Güney Kore vakaları işlenmiş, devletlerin geçirdikleri dönüşüm Neo-Gramsci'ci bir bakış açısıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze how Türkiye and South Korea have emerged as“middle powers”in the 21st century. Both countries have exerted their power over their foreign policy thanks to the transformation the states went through, while both states are taking part in the liberal global economy. In this thesis, it is hoped to contribute to the middle power literature, and to discuss the manifestation of the internal transformation to the foreign policy. Türkiye and South Korea are taken as cases through Process Tracing method and the state transformation they went through is studied with a Neo-Gramscian approach.