Cryptomonnaies et diversification des portefeuilles: une étude des risques et des rendements
Kripto para birimleri ve portföy çeşitlendirmesi: riskler ve getiriler üzerine bir çalışma
- Tez No: 890385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRİSTİAN DE PERETTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université du Sud Toulon-Var
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
21. yüzyılın başlamasıyla birlikte, bilimsel ve teknolojik ilerlemeler, finansal piyasaları ve kurumları da etkileyen bir noktaya ulaştı. Kripto paralar, bu bağlamda gelişen yeniliklerden biridir. Son yıllarda kripto paraların piyasa değerleri ve işlem hacimleri önemli ölçüde artmıştır. Ancak, kripto paralar nispeten yeni olduğundan ve risk ve getiri özellikleri hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu durum, yatırımcıların kripto para yatırımlarının potansiyel etkilerini anlamasını zorlaştırmaktadır. Bu tezin temel amacı, kripto paraların portföylerin risk ve getirisi üzerindeki etkisini incelemektir. Dolayısıyla, çalışmamız bu etkileri aydınlatmayı ve yatırımcıları kripto yatırımlarının potansiyel etkileri konusunda bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Sonuçlarımız, yatırımcıların kripto paraları portföylerinde bulundurup bulundurmama kararlarını etkileyebilir ve onları bilinçli bir karar almaya yönlendirebilir. Çalışmamızda sonuçlarımızın güvenilirliğini artırmak için iki kontrol grubu oluşturulmuştur. İlk kontrol grubunda, 01.01.2018 ile 31.12.2018 tarihleri arasındaki 365 günlük veriler kullanılmıştır. İkinci kontrol grubunda ise, 01.01.2018 ile 31.12.2022 tarihleri arasındaki 1460 günlük veriler kullanılmıştır. BTC, ETH, XRP, BNB, AMAZN, AAPL, NVDA, MSFT, GC=F, BZ=F, NG=F, SI=F gibi yatırım araçlarının kapanış verileri, ücretsiz piyasa verileri kullanılarak Yahoo Finance'den alınmıştır. Performansı ölçme ve değerlendirme için en yaygın ve bilinen risk ayarlı portföy performans ölçütleri kullanılmıştır: Sharpe oranı, M2, Treynor endeksi, Jensen oranı ve Sortino oranı. Optimal portföyü bulmak için MPT yöntemi ve Monte Carlo simülasyonu birlikte kullanılmıştır. Çalışmamızda, ilk olarak, kripto paraları içeren ve içermeyen optimal portföyler oluşturulmuştur. Optimal portföyler, Monte Carlo yöntemiyle bulunmuş ve ardından performans ölçütleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. İkinci olarak, kripto paraları, hisse senetlerini ve emtiaları içeren üç farklı portföy oluşturulmuş ve varlıklar bu portföylerin içine eşit şekilde dağıtılmıştır. Bu üç portföy, diğer varlıklarla aynı ölçütleri kullanarak karşılaştırılmıştır. Özetlemek gerekirse, her kontrol grubu için, öncelikle kripto para içeren ve içermeyen portföy grafikleri çalışmaya eklenmiş ve daha sonra bahsettiğimiz varlık portföylerinin performans ölçütlerini ve diğer tüm varlıkları karşılaştıran grafikler eklenmiştir. Bu grafikler yorumlanmış ve tartışılmıştır. Sonuçlarımız, kripto paraların portföy üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini destekleyen mevcut araştırmaları doğrulamıştır. Ayrıca, kripto paraların, modern portföy teorisinin önerdiği gibi, negatif olarak korele edilmiş varlıklar kullanılarak portföy çeşitlendirmesi için uygun olduğu gözlemlenmiştir. Gözlemlediğimiz iki kontrol grubu sonuçları tam olarak paralellik göstermemekte ve bu sonuçlar, göreceli olarak yeni olan kripto para piyasasının öngörülemezliğini vurgulamaktadır. Bununla birlikte, ikinci grubun daha uzun bir dönemde daha olumlu sonuçlar verdiği göz önüne alındığında, piyasanın istikrarının zamanla arttığı söylenebilir. Ancak, diğer çalışmalarda da vurgulandığı gibi, yatırımcıların kripto para piyasasının göreceli olarak yeni yapısı nedeniyle portföy çeşitlendirmesinde bu risk faktörlerini dikkate almaları gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advent of the 21st century, scientific and technological advances have reached a point where they are also having an impact on financial markets and institutions. Crypto-currencies are one of the innovations developing in this context. The market values and trading volumes of cryptocurrencies have grown considerably in recent years. However, crypto-currencies are relatively new and there is little knowledge about their risk and return characteristics. This makes it difficult for investors to understand the potential effects of crypto-currencies. The main objective of this thesis is to investigate the impact of crypto-currencies on portfolio risk and return. Our study therefore aims to shed light on these effects and raise investors' awareness of the potential effects of crypto investments. Our findings can influence their decision on whether or not to hold crypto currencies in their portfolio and guide them towards an informed decision In our study, to increase the reliability of our results, two control groups were formed. In the first control group, dates between 01.01.2018 and 31.12.2018 365 days of data were used. In the second control group, 1460 days of data between the dates of 01.01.2018 and 31.12.2022 were used. BTC, ETH, XRP, BNB, AMAZN, AAPL, NVDA, MSFT, GC=F, BZ=F, NG=F, SI=F, closing data of investment instruments were retrieved from Yahoo Finance, using free market data. The best-known and most widely used risk-adjusted performance measures were used to find the performance of the portfolios we found. These are Sharpe's ratio, M2, Treynor's index, Jensen's ratio and Sortino's ratio. And the MPT method and Monte Carlo simulation are used together to find the optimal portfolio. In our study, first, we created optimal portfolios including and excluding cryptocurrencies. The optimal portfolios were found using the Monte Carlo method and then compared using performance metrics. Secondly, three different groups were formed, including crypto-currencies, equities and commodities, and assets were divided equally between these groups. These three groups were compared to the other assets using the same metrics. In this way, for each control group, first the portfolio graphs with and without cryptocurrencies were added to the study, and then the graph comparing the performance metrics of the asset groups we mentioned and all other assets was added. These graphs were interpreted and discussed. Our findings supported existing research on the subject, indicating that crypto-currencies can have a positive impact on the portfolio. Furthermore, it was observed that crypto-currencies are suitable for portfolio diversification using negatively correlated assets, as suggested by modern portfolio theory. The results of the two control groups we observed do not show complete parallelism, and these results highlight the unpredictability of the cryptocurrency market, which is relatively new. Nevertheless, considering that the second group gave more positive results over a longer period, we can say that the stability of the market has improved over time. However, like other studies in the literature, it has been emphasised that investors should take these risk factors into account when diversifying their portfolio due to the relatively new structure of the crypto-currency market.