Üç değişkenli hermıte tabanlı appell polinomunun yeni bir genelleştirmesi ve bazı özellikleri
A new generalization of the three-variable hermite-based appell polynomial and some properties
  1. Tez No: 890386
  2. Yazar: GİZEM GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÇEKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Hermite ve Appell polinomlarının tarihçesine ayrılmıştır. İkinci bölümde temel kavramlar olarak bazı Appell polinom aileleri tanıtılmış ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde iki kez yinelenen üç değişkenli Hermite tabanlı Appell polinomları tanıtılmış olup bu polinom aileleri için rekürans bağıntısı, arttıran ve azaltan operatörleri ve diferensiyel denklemleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde iki kez yinelenen üç değişkenli Hermite tabanlı Appell polinomları için bazı örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapters is devoted to the history of Hermite and Appell polynomials. In the second chapter, some families of Appell polynomials are introduced as basic concepts and their properties are discussed. In the third chapter, twice iterated three-variable Hermite-based Appell polynomials are introduced and recurrence relations, raising and lowering operators and differential equations are obtained for these polynomial families. The fourth chapter presents some examples for twice iterated three-variable Hermite-based Appell polynomials.