Social network analysis of class structures: A study case of Brazil, China, Germany, Rusia and United States
Brezilya, Çin, Almanya, Rusya ve America Birleşik Devletleri'nde sınıf yapılarının sosyal ağ analizi: Bir durum çalışması
- Tez No: 890384
- Danışmanlar: DOÇ. SUTAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, günümüz küreselleşmiş toplumlarında sosyal tabakalaşmanın karmaşık dinamiklerini, özellikle Brezilya, Çin, Almanya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi beş büyük ülkedeki sınıf pozisyonları ve mesleki kategoriler arasındaki etkileşimi incelemektedir. Çalışma, ağ analizini sosyoekonomik yapıların incelenmesine entegre ederek sosyal hiyerarşileri daha ayrıntılı bir şekilde anlamayı amaçlamakta ve geleneksel sınıf temelli analizlere yenilikçi bir metodolojik yaklaşım sunmaktadır. Bu araştırmanın merkezinde, Dünya Değerler Araştırması'ndan alınan veri setlerini kullanarak, mesleki kategorilere dayalı analitik bir sınıf şeması geliştirme yer almaktadır. Çalışmanın amacı, ırk, cinsiyet veya milliyet gibi kategorilere odaklanarak sosyal dinamikleri basitleştirme eğiliminde olan kimlik odaklı metodolojilere kapsamlı bir alternatif sunmaktır. Ağ analizi kullanarak, bu araştırma, farklı sosyal sınıflar arasındaki ve içindeki karmaşık ilişkileri ve etkileşimleri haritalamayı, günümüz sosyoekonomik sistemlerini destekleyen yapısal dinamikler ve bağlantılar hakkında daha derinlemesine içgörüler sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmayı yönlendiren temel araştırma soruları şunlardır: Analiz edilen ülkeler arasında sosyal tabakalaşma yapılarındaki farklar ve benzerlikler, mesleki kategoriler arasındaki hiyerarşik ilişkiler, bu hiyerarşik düzenlemeleri karakterize eden kalıplar ve geleneksel metodolojilerle karşılaştırıldığında sosyal ağ yaklaşımının getirdiği yenilikler. Tez şu şekilde yapılandırılmıştır: Birinci bölüm, teorik ve metodolojik çerçeveyi, araştırma problemini, soruları ve mevcut literatüre katkılarını tanıtmaktadır. İkinci bölüm, sosyolojik araştırmalarda sınıf temelli analizden uzaklaşmayı eleştirerek, yapısalcı ve ampirik temelli yaklaşımlara dönüşü savunmaktadır. Üçüncü bölüm, klasik teorilerden çağdaş teorilere kadar sosyal tabakalaşma üzerine büyük teorik perspektifleri gözden geçirmektedir. Dördüncü bölüm, ağ analizi, veri kaynakları ve değişkenlerin operasyonelleştirilmesi de dahil olmak üzere metodolojik yaklaşımı detaylandırmaktadır. Beşinci bölüm, incelenen ülkelerdeki mesleki kategori ağlarının karşılaştırmalı analizini sunarak yapısal özellikler ve eğilimleri ortaya çıkarmaktadır. Son bölüm ise bulguları kavramsal ve teorik tartışmalarla bütünleştirmekte, çalışmanın sınırlamalarını ele almakta ve gelecekteki araştırma yönlerine dair öneriler sunmaktadır. Araştırma, yüksek statüdeki rollerin ağırlıklı olarak profesyonel ve teknik mesleklerle ilişkili olduğunu ve bu rollerin yüksek yönetim pozisyonlarıyla güçlü bir bağlantıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Orta düzey roller, kendi aralarında ve diğer kategorilerle önemli yakınlıklar gösteren memur, hizmet ve satış mesleklerini içermektedir. Çiftçi ve niteliksiz veya yarı nitelikli işçiler gibi alt düzey roller ise bu alt kategoriler içinde yüksek yakınlık seviyeleriyle birlikte gruplanmaktadır. Araştırma, ülkeler arasında çoğu bireyin işçi veya orta sınıfla özdeşleştiğini, daha azının üst sınıflara ulaştığını ve bunun da orta düzeyde eğitim ve gelire sahip olma eğilimini yansıtan tutarlı bir sosyoekonomik kalıp olduğunu sonuçlandırmaktadır. Temel farklılıklar, ülkelere göre cinsiyet dağılımındaki varyasyonları içermektedir; örneğin, Rusya, Brezilya ve Almanya'da kadınların memur rollerinde yüksek temsil oranı bulunurken, Çin'de kadınlar daha çok çiftçi ve yarı nitelikli işlerde yer almaktadır. Ayrıca, Brezilya'da sınıf ve eğitim arasındaki güçlü korelasyon, Çin'de daha zayıfken, Almanya, Rusya ve ABD'de değişiklik göstermektedir. Mesleki bağlantılar da ülkelere göre farklılık göstermekte olup, Brezilya ve Çin'de profesyonel ve memur roller arasında güçlü bağlar varken, ABD'de memur ve satış roller arasında daha güçlü bağlantılar bulunmaktadır. Bu araştırma, sosyal tabakalaşma alanına ağ analizi ekleyerek sosyal hiyerarşinin çok yönlü doğasını ortaya koymakta, sosyoekonomik hiyerarşilerin anlaşılmasında mesleki kategorilerin önemini vurgulamakta ve modern dünyada sosyal sınıf üzerine yapılan tartışmaları geliştiren karşılaştırmalı bir perspektif sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the complex dynamics of social stratification in the context of contemporary globalized societies, with a particular focus on the interplay of class positions and occupational categories across five major countries: Brazil, China, Germany, Russia, and the United States. The study aims to offer a nuanced understanding of social hierarchies by integrating network analysis into the examination of socioeconomic structures, providing an innovative methodological approach to traditional class-based analysis. Central to this research is the development of an analytical class scheme based on occupational categories, utilizing datasets from the World Values Survey. The study's objective is to provide a comprehensive alternative to identity-focused methodologies, which may oversimplify social dynamics by concentrating on categories such as race, gender, or nationality. By employing network analysis, this research seeks to map the intricate relationships and interactions within and between different social classes, offering deeper insights into the structural dynamics and connectivity that underpin contemporary socioeconomic systems. Key research questions guiding this study include: the differences and similarities in social stratification structures among the countries analysed, the hierarchical relationships between occupational categories, the patterns characterizing these hierarchical arrangements, and the innovations brought by a social network approach compared to traditional methodologies. The thesis is structured as follows: The first chapter introduces the theoretical and methodological framework, research problem, questions, and contributions to existing scholarship. The second chapter critiques the shift away from class-based analysis in sociological research, advocating for a return to structuralist and empirically grounded approaches. The third chapter reviews major theoretical perspectives on social stratification from classical to contemporary theories. The fourth chapter details the methodological approach, including network analysis, data sources, and operationalization of variables. The fifth chapter presents the comparative analysis of occupational category networks across the studied countries, uncovering structural characteristics and trends. The final chapter integrates findings with conceptual and theoretical discussions, addresses study limitations, and suggests potential future research directions. The research finds that high-status roles are predominantly linked to professional and technical occupations, with a strong connection to higher administrative positions. Intermediate roles include clerical, service, and sales occupations, which exhibit significant affinities both among themselves and with other categories. Lower-tier roles, such as farm workers and unskilled or semi-skilled workers, cluster together with high levels of affinity within these lower categories. The research concludes that most individuals across countries identify with working or middle classes, with fewer reaching higher classes, reflecting a consistent socioeconomic pattern of moderate education and income. Key differences include variations in gender distribution by country—e.g., high female representation in clerical roles in Russia, Brazil, and Germany, versus more women in farm and semi-skilled roles in China—and the strength of the correlation between class and education, which is strong in Brazil, weaker in China, and varied in Germany, Russia, and the U.S. Additionally, occupational linkages differ by country, with Brazil and China showing strong ties between professional and clerical roles, while the U.S. exhibits stronger connections between clerical and sales roles. This research contributes to the field of social stratification by incorporating network analysis to reveal the multifaceted nature of social hierarchization. It emphasizes the importance of occupational categories in understanding socioeconomic hierarchies and offers a comparative perspective that enhances the discourse on social class in the modern world.