İnme geçirmiş hemiplejik bireylerde kinestetik beyin egzersizlerinin düşme riski, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of kinestetic brain exercises on fall risk, balance and quality of life in hemiplegic individuals with stroke
  1. Tez No: 890414
  2. Yazar: SALİH BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmanın amacı, inme geçirmiş hemiplejik bireylerde konvansiyonel fizyoterapi ve rehabilitasyonla birlikte uygulanan yeni bir egzersiz yaklaşımı olan kinestetik beyin egzersizlerinin düşme riski, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya toplam 12 hemiplejik hasta dahil edildi. Tüm katılımcılar çalışma grubu (ÇG) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. ÇG; konvansiyonel rehabilitasyon (KR) ve kinestetik beyin egzersizleri programına katılırken (KBE), KG sadece KR programına katıldı. Tüm gruplar 3 hafta boyunca haftada 5 gün, ortalama 45 dakika süren toplam 15 seans KR programına devam etti. ÇG; KR programına ilaveten haftada 3 gün toplamda 9 seans KBE uygulandı. Çalışmanın başında ve sonunda tüm katılımcılara; Modifiye Ashworth Skalası, Brunnstrom Motor Evrelemesi, Fonksiyonel Ambulasyon Skalası, Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği, 5 Defa Otur Kalk Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Berg Denge Ölçeği, İtaki 2 Düşme Riski Ölçeği, İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışma sonrası yapılan bütün değerlendirme çalışma öncesi parametrelere göre ÇG ve KG arasında anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of kinesthetic brain exercises, a new exercise approach applied together with conventional physiotherapy and rehabilitation, on fall risk, balance, and quality of life in hemiplegic individuals who have had a stroke. A total of 12 hemiplegic patients were included in the study. All participants were divided into 2 groups: study group (SG) and control group (CG). SG; While CG participated in the conventional rehabilitation (CR) and kinesthetic brain exercises program (KBE), CG only participated in the KR program. All groups continued the CR program for a total of 15 sessions lasting an average of 45 minutes, 5 days a week for 3 weeks. SG; In addition to the KR program, a total of 9 sessions of CBE were applied 3 days a week. At the beginning and end of the study, all participants were asked; the Modified Ashworth Scale, Brunnstrom Motor Staging, Functional Ambulation Scale, Activity-Specific Balance Confidence Scale, 5-Time Sit-and-Go Test, Timed Up and Go Test, One-Legged Standing Test, Berg Balance Scale, Itaki 2 Fall Risk Scale, Stroke-Specific Quality of Life Scale was evaluated with. All post-study evaluations revealed that there was no significant difference (p>0.05) between SG and CG compared to pre-study parameters.