The ımpact of ınternational graduate students on university ınnovation
Uluslararası lisansüstü öğrencilerin üniversitelerin inovatif çıktılarına etkisi
  1. Tez No: 890415
  2. Yazar: ENVER FERİT AKIN
  3. Danışmanlar: DR. MURAT DEMİRCİ, DOÇ. DR. EMRE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nde Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarındaki uluslararası lisansüstü öğrencilerin, ABD üniversitelerinin inovatif çıktıları üzerindeki etkisini incelemektedir. Analiz, hem üniversitelerin inovasyon üretimini (patent sayıları ile ölçülen) hem de bu inovasyonların kalitesini (bu patentlerin aldığı atıflarla ölçülen) ele almaktadır. Çalışma, 1994'ten 2016'ya kadar olan iki yıllık dönemleri incelemektedir. Nedenselliği yakalamak için Araç Değişkeni (AD) yaklaşımı kullanılmaktadır. Araç değişkeni, gelecekteki göç akışlarının bir öngörücüsü olarak uluslararası lisansüstü öğrencilerin tarihsel dağılımından yararlanmaktadır. Bulgular, uluslararası lisansüstü öğrencilerin patent sayıları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu, ancak patent atıfları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of international graduate students in Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) fields in the United States on the innovative outputs of U.S. universities. The analysis focuses on both innovation production of universities, measured by the patent grants, and the quality of these innovations, measured by the citations received by these patents. The study examines biennial periods from 1994 to 2016. To capture the causality, I employ the instrumental variables (IV) approach. The instrument exploits the historical distribution of international graduate students as a predictor of future migration flows. The findings indicate a positive and significant impact of international graduate students on patent counts, but no significant effect on patent citations.