Gourava tamamlayıcı indeksleri
Gourava coindices
- Tez No: 890420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖZKAN KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada öncelikle birinci ve ikinci Gourava tamamlayıcı indeksleri ile F-tamamlayıcı indeksi, Zagreb ve Hyper-Zagreb tamamlayıcı indeksleri arasındaki bazı ilişkiler elde edilmiştir. Daha sonra birleşim, toplam, kartezyen çarpım ve bileşke gibi bazı graf işlemlerinin birinci ve ikinci Gourava tamamlayıcı indeksleri için sınırları bulunmuştur. Ayrıca, birinci ve ikinci Alfa ve Gama Gourava tamamlayıcı indeksleri tanımlanmıştır. Bu indeksler ile Y-tamamlayıcı, F-tamamlayıcı indeksleri, Zagreb ve Hyper-Zagreb tamamlayıcı indeksleri arasındaki ilişkiler elde edilmiş olup bazı graf işlemlerinin bu indeksler için sınırları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly some relations between the first and second Gourava coindices, F-coindex, Zagreb and Hyper-Zagreb complement coindices were obtained. Later, the bounds of some graph operations such as union, sum, Cartesian product and composition were found for the first and second Gourava coindices. Additionally, the first and second Alpha and Gamma Gourava coindices were defined,The relationships between these indices and the Y-coindex, F- coindex, Zagreb and Hyper-Zagreb coindices were obtained, and the bounds of some graph were found for these indices.