İyi Party Nationalism, 2017-2024
İyi Parti Milliyetçiliği, 2017-2024
  1. Tez No: 890419
  2. Yazar: REYHAN CEMRE KARAÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN İLKER AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, İYİ Parti'nin siyasi konumunu, özellikle milliyetçiliğine odaklanarak incelemektedir. Tezde, ilk olarak partinin 2017'deki kuruluşu ile 2024 yılında kurucu lideri Meral Akşener'in görevden ayrılması arasında geçen sürede yaşadığı siyasi gelişmeler incelenmiş ve bu süreçte partinin milliyetçi ideolojisi hakkında yapılan tartışmalara değinilmiştir. Ardından 2024 yılı Nisan ayında on parti elitiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar ile parti belgeleri ve resmi açıklamalar üzerinden parti elitlerinin kurucu dönemin sonunda partinin pozisyonunu nasıl algıladıkları ve tanımladıklarını analiz edilmiştir. İYİ Parti'nin Türkiye'deki milliyetçi gelenek bağlamında nerede konumlanabileceğini araştıran bu tez, partinin sıklıkla MHP ile karşılaştırılmasına rağmen, resmi milliyetçilikle aynı çizgide olduğunu ve AK Parti'nin son yirmi yıldaki 'yıkıcı' İslamcı otoriterliğine karşı Cumhuriyet mirasını savunduğunu iddia etmektedir. Partinin resmi milliyetçi ideolojiye olan bağlılığını çeşitli politika alanlarında gözlemlemek mümkündür. Buna göre, bu milliyetçilik çizgisi bir yandan partinin ılımlılığının kaynağı olarak etkili olurken, diğer yandan toprak bütünlüğü ve kültürel birlik konularında aşırı hassasiyet göstermeye neden olmuş; bu durum azınlıklara, dış güçlere, onların ülke içindeki 'işbirlikçilerine' ve mültecilere karşı korku ve şüphelerinin temelini oluşturmuştur. Partinin dışarıdan en ilerici göründüğü konu olan kadın haklarında bile parti elitlerinin sözlerinde ilerici ve geleneksel görüşleri harmanlayan karmaşık bir etkileşim görülmektedir. Partinin milliyetçi ideolojisindeki bu ikilemler ve çelişkiler, sunulan demokratik ve ılımlı imaj hakkında soru işaretleri ve yeni tartışmalar yaratmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the political position of the İYİ Party, with a particular focus on its nationalism. It first covers the political trajectory of the party from its establishment in 2017 to the end of its founding leader, Meral Akşener's tenure in 2024, and addresses the discussions surrounding its ideological stance during this period. Then, through semi-structured interviews with ten party elites conducted in April 2024, supplemented by party documents and official statements, this research examines how these elites perceive their party's position at the end of its founding phase. Based on this, the thesis explores where the İYİ Party can be located within the broader context of nationalist ideology in Turkey and argues that, despite frequent comparisons with the MHP, the İYİ Party aligns with official nationalism and upholds the Republican legacy in opposition to the 'destructive' Islamist authoritarianism of the AK Party over the past two decades. Their adherence to official nationalist ideology is evident across various policy areas, serving both as a source of moderation and as a basis for fear and suspicion towards minorities, external powers, their perceived internal agents, and refugees—driven by the party's fixation on cultural unity and territorial integrity, which is itself rooted in official nationalism. Even in its seemingly progressive stance on women's rights, the İYİ Party reveals a complex interplay of progressive and traditional views. Overall, these dilemmas and contradictions in the party's nationalist ideology continue to raise questions about its democratic and moderate image.