Kuru iğnelemenin dizzinesa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dry needling on dizziness
  1. Tez No: 890431
  2. Yazar: FEYZANUR ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL, DR. BURAK KABİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Dizziness, bireylerin kafasında hissettikleri boşluk, dönme hissi olarak ifade edilen semptomdur. Periferik veya santral kökenli vestibüler sistem bozukluklarında, farklı sistemik hastalıklarda ve kas iskelet sistemi sorunlarında dizziness şikayeti görülebilir. Son yıllarda vestibüler migren kaynaklı dizziness şikayetleri için botulinum toksin uygulamaları yapılmaktadır. Kuru iğneleme ise kas iskelet sistemi kaynaklı dizziness tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir; ancak bununla ilgili yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı vestibüler hastalıklardan kaynaklanan dizziness için kuru iğneleme tekniğinin etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Dizziness şikayeti ile başvuran ve dışlanma kriterlerine sahip olmayan 31 birey çalışmaya dahil edildi. Katılımcılardan öncelikle değerlendirme formunu doldurması istendi. Değerlendirme formunda katılımcıların tedavi öncesi boyun eklem hareket açıklığı, baş boyun kaslarında tetik nokta varlığı, statik tek ayak üzerindeki denge skorları belirlendi. Dizziness şiddeti ve sıklığının belirlenmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), katılımcıların emosyonel, fiziksel ve fonksiyonel etkileniminin belirlenmesi için Baş Dönmesi Engellilik Envanteri(BDEE) kullanıldı. Kontrol grubu 4 hafta boyunca her gün, haftada bir değişen egzersizleri uyguladı. Deney grubuna kontrol grubuna ek olarak ilgili kaslara haftada bir seans kuru iğneleme fast in fast out tekniği ile uygulandı. Dört hafta sonra katılımcıların boyun eklem hareket açıklığı, tetik nokta varlığı, statik tek ayak üzerinde denge skorları ölçüldü. Katılımcılardan BDEE ve VAS'ı tekrar doldurmaları istendi. Son test sonuçları ön test sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dizziness şikayeti olan 31 birey dahil edildi. Cinsiyet dağılımları %41,9 erkek % 58.1 kadın şeklindeydi. Gruplar arasında dizziness şiddetinde anlamlı düzeyde düşüş gözlendi (p=0,014). Deney ve kontrol grubuna ait dizziness sıklıklarındaki azalma istatistiksel olarak anlamlıydı(sırasıyla p=0,001 ve p=0004).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Dizziness is a symptom expressed as a feeling of emptiness and rotation in the head. Dizziness may be seen in vestibular system disorders of peripheral or central origin, different systemic diseases and musculoskeletal system problems. In recent years, botulinum toxin applications have been performed for dizziness complaints caused by vestibular migraine. Dry needling is one of the methods used in the treatment of musculoskeletal dizziness; however, there are not enough studies on it. The aim of this study was to investigate the effect of dry needling technique for dizziness caused by different vestibular diseases. Method: Thirty-one individuals who presented with dizziness and did not meet the exclusion criteria were included in the study. Participants were first asked to fill in the evaluation form. In the evaluation form, the participants' pre-treatment neck range of motion, presence of trigger points in the head and neck muscles, and static balance scores on one leg were determined. Visual Analog Scale (VAS) was used to determine the severity and frequency of dizziness, and Dizziness Handicap Inventory (DHI) was used to determine the emotional, physical and functional effects of the participants. The control group practiced the exercises every day for 4 weeks, alternating once a week. In the experimental group, in addition to the control group, dry needling was applied to the relevant muscles once a week with the fast in fast out technique. After four weeks, the participants' neck range of motion, presence of trigger points, static balance on one leg scores were measured. Participants were asked to fill out the DHI and VAS again. The post-test results were compared with the pre-test results. Results: The study included 31 individuals with dizziness. Gender distribution was 41.9% male and 58.1% female. A significant decrease in dizziness severity was observed between the groups (p=0.014). The decrease in the frequency of dizziness in the experimental and control groups was statistically significant (p=0.001 and p=0004, respectively).