Zeminlerin geofoam katkısıyla güçlendirme alternatiflerinin nümerik olarak araştırılması
Numerical investigation of alternatives for improvement of soils with geofoam
- Tez No: 890450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geoteknik mühendisliğinin araştırdığı en önemli konularından biri temellerin tasarımı ve temel tasarımını etkileyen parametrelerin belirlenmesidir. İnşa amaçlarına göre farklı yükleme koşullarına maruz kalan temeller genellikle düşey basınç yüklerine maruz kalmaktadırlar. Ancak temeller bazı özel durumlarda çekme kuvvetlerine de maruz kalabilmektedir. Bu yükleme koşulları genellikle devrilme momentine maruz kalan elektrik hatları, düşey yönde kaldırma kuvveti etkisinde olan deniz platformları, köprü kablolarının bağlı olduğu temeller gibi yapılarda meydana gelmektedir. Bu temellerin tasarımında oluşan temele etki eden çekme kuvvetlerinin karşılanması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. En sık kullanılan yöntemler temellerin ankraj ile güçlendirilmesi veya temelin belirli derinliğe gömülerek üzerindeki zemin ağırlığı yardımıyla ankraj gibi çalıştırılmasıdır. Bu çalışmada kil zemine gömülü ankraj plakalarının davranışı sonlu elemanlar yöntemi ile araştırılmıştır. Bu kapsamda farklı gömülme derinliklerindeki ankraj plakalarının davranışı araştırılmıştır. Ayrıca geofoam ile güçlendirilmiş ankrajların davranışı incelenmiştir. Bu kapsamda geofoam kalınlığı, geofoam konumu, geofoam elastisite modülü ile yeraltı su seviyesinin çekme kapasitesine etkileri araştırılmıştır. Geofoam ile yapılan güçlendirmenin kil zeminlerde ankrajların çekme kapasitesini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important topics investigated by geotechnical engineering is the design of foundations and the determination of the parameters affecting the foundation design. Foundations, which are subjected to different loading conditions according to their construction purposes, are generally subjected to vertical compressive loads. However, foundations can also be subjected to tensile forces in some special cases. These loading conditions usually occur in structures such as power lines subjected to overturning moment, marine platforms under the effect of buoyancy in the vertical direction, foundations to which bridge cables are connected. In the design of these foundations, various methods are used to counteract the tensile forces acting on the foundation. The most commonly used methods are reinforcing the foundations with anchors or burying the foundation to a certain depth and acting as an anchor with the help of the ground weight. In this study, the behavior of anchor plates embedded in clay soil is investigated by finite element method. In this context, the behavior of anchor plates at different embedment depths was investigated. Also, the behavior of geofoam reinforced anchors is investigated. In this context, the effects of geofoam thickness, geofoam location, geofoam modulus of elasticity and groundwater level on the tensile capacity were investigated. It was observed that geofoam reinforcement significantly increased the tensile capacity of anchors in clay soils.