Spora katılım güdüsü ve sabır arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sports participation motivation and patience
- Tez No: 890458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN GAZİ AYKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada temel amaç, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Spor Bilimleri Fakültesine hazırlanan öğrencilerin spora katılım güdüsü ile sabır düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, öğrencilerin spora katılım güdüleri ile sabır düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, çeşitli demografik değişkenler (cinsiyet, aile gelir durumu yaşam yeri, haftalık spor yapma saati, uğraştığı spor dalı, TYT puanı, diploma puanı) dikkate alınarak bir analiz yapılmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel model kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Mardin Kızıltepe ilçesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Spor Bilimleri Fakültesine hazırlanan öğrenciler, örneklemi ise bu evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 150'si erkek, 150'i kadın olmak üzere toplam 300 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin demografik yapılarını ortaya koyan 7 soruluk kişisel bilgi formu ile Gill ve ark. (1983) tarafından geliştirilen, Türk popülasyonu için Oyar ve ark. (2001) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan Spora Katılım Güdüsü Ölçeği ile Schnitker (2012) tarafından geliştirilen, Doğan ve Gülmez (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan Sabır Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the motivation to participate in sports and patience levels of students who are preparing for the School of Physical Education and Sports and the Faculty of Sports Sciences. In the study, in order to determine the relationship between students' motivation to participate in sports and their patience levels, an analysis was made by taking into account various demographic variables (gender, family income, place of living, weekly sports hours, sports branch, TYT score, diploma score). The study was conducted using a descriptive model from quantitative research methods. The population of the study consisted of students preparing for the School of Physical Education and Sports and the Faculty of Sports Sciences in Mardin Kızıltepe district in the 2022-2023 academic year, and the sample consisted of a total of 300 volunteer students, 150 males and 150 females, determined by simple random sampling method from this universe. As data collection tools, a 7-question personal information form that reveals the demographic structures of the students, the Motivation to Participate in Sport Scale developed by Gill et al. (1983), the validity and reliability study of which was conducted by Oyar et al. (2001) for the Turkish population, and the Patience Scale developed by Schnitker (2012) and adapted into Turkish by Doğan and Gülmez (2016) were used.