Öğretmen adaylarının öğrenme stilleri ile yaratıcılık alanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pre-service teachers' learning styles and their domains of creativity
  1. Tez No: 890459
  2. Yazar: ÖZGE NUR ÖZSUNKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının öğrenme stilleri ve yaratıcılık alanlarını belirlemek ve yaratıcılık alanlarının öğrenme stilleri açısından farklılık gösterip göstermediğini tespit edebilmektir. Araştırma karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Karma araştırmanın nicel örneklemini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 289 4. Sınıf öğretmen adayı, nitel gözlem örneklemini 69, nitel görüşme örneklemini ise 44 4. Sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 2023-2024 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır. Araştırmanın verileri Kolb'un Öğrenme Stili Envanteri-III, Kaufman Alanları Yaratıcılık Ölçeği, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgiler Formu, Gözlem Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel yöntem bölümünde geçerlik ve güvenirliğini arttırmak amacıyla üçgenleme ve üye kontrolü yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri çapraz tablolar ve Ki-Kare testi, ilişkisiz örneklemler t-testi, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi, ilişkisiz örneklemler tek yönlü ANOVA testi ve Tukey testi ile, nitel verileri ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının en çok yapan öğrenme stilini tercih ettikleri ve en çok akademik yaratıcılık alanına sahip oldukları belirlenmiştir. Öğrenme stilleri ile öğretmen adaylarının genel ağırlıklı not ortalamaları arasında, yaratıcılık alanları ile öğretmen adaylarının cinsiyetleri, program türleri, mezun oldukları lise türleri, genel ağırlıklı not ortalamaları ve yaşadıkları bölgeler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretmen adaylarının öğrenme stilleri ile yaratıcılık alanları incelendiğinde akademik yaratıcılık alanı alt boyutunda yapan ve yansıtan öğretmen adayları arasında yapan öğretmen adayları lehine, sanatsal performans alanında yaratıcılık alt boyutunda düşünen, başlatan, deneyimleyen, yapan ve yansıtan öğretmen adayları arasında düşünen, başlatan, deneyimleyen ve yapan öğretmen adayları lehine, sanatsal yaratıcılık alt boyutunda ise dengeleyen ve yansıtan öğretmen adayları arasında dengeleyen öğretmen adayları lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yapılan gözlemler sonucunda nitel verilerin nicel verileri %84,05 oranında doğruladığı tespit edilmiştir. Yapılan görüşmelerde ise öğretmen adaylarının en çok somutlama ve uygulama yaparak öğrenmeyi tercih ettikleri ortaya konmuş, imkanların artırılması durumunda yaratıcılık alanlarının çeşitleneceği ifade edilmiştir. Bulgular sonucunda öğretmen adaylarının öğrenme stilleri ve yaratıcılık alanları konularında bilgilendirilmeleri, lisans düzeyindeki ders içeriklerine bu stil ve alanlara yönelik etkinlik ve materyallerin eklenmesi, yaratıcılık alanlarını geliştirmeye yönelik imkanların SCAMPER ve TRIZ gibi uygulamalarla tanınması, bilimsel/mekanik ve sanatsal yaratıcılık alanlarının geliştirilebilmesi için tüm eğitim kademelerinde ilgili alanları destekleyecek içeriklerin eklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the learning styles and creativity domains of pre-service teachers and to determine whether creativity domains differ in terms of learning styles. The research was conducted using exploratory sequential design, one of the mixed method designs. The sample of the research was determined by using criterion sampling method from purposeful sampling types. The quantitative sample of the mixed research consists of 289 4th grade pre-service teachers studying at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Education, 69 4th grade pre-service teachers in the qualitative observation sample and 44 4th grade pre-service teachers in the qualitative interview sample. The data of the study were collected in the 2023-2024 academic year. The data were collected using Kolb's Learning Style Inventory-III, Kaufman Domains Creativity Scale, Personal Information Form, Observation Form and Semi-structured Interview Form prepared by the researcher. In the qualitative part of the study, triangulation and member checking methods were used to increase validity and reliability. The quantitative data of the study were analyzed with cross-tabulations and Chi-Square test, unrelated samples t-test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, unrelated samples one-way ANOVA test and Tukey test, and the qualitative data were analyzed with content analysis. As a result of the study, it was determined that pre-service teachers preferred the learning style that makes the most and had the most academic creativity. Significant differences were found between the learning styles and the GPAs of the pre-service teachers and between the creativity domians and the gender, program types, high school types, GPAs and regions of residence of the pre-service teachers. When the learning styles and creativity domains of the pre-service teachers were examined, significant differences were found in the sub-dimension of academic creativity in favor of the pre-service teachers who were doing and reflecting, in the sub-dimension of creativity in the field of artistic performance in favor of the pre-service teachers who were thinking, initiating, experiencing, doing and reflecting, and in the sub-dimension of artistic creativity in favor of the pre-service teachers who were balancing and reflecting in favor of the pre-service teachers who were balancing. As a result of the observations, it was determined that the qualitative data confirmed the quantitative data by 84.05%. In the interviews, it was revealed that pre-service teachers preferred learning by concretizing and practicing the most, and it was stated that the domains of creativity would diversify if the opportunities were increased. As a result of the findings, it can be suggested that pre-service teachers should be informed about learning styles and creativity domains, activities and materials for these styles and domains should be added to undergraduate course contents, opportunities to develop creativity domains should be recognized with applications such as SCAMPER and TRIZ, and content that will support the related domains should be added at all levels of education in order to develop scientific/mechanical and artistic creativity domains.