466 numaralı Elbistan Bidayet Mahkemesi sicili (H. 1314-1316 /M. 1896-1899)'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Elbistan Bidayet Court registry No. 466 (H. 1314-1316 / M. 1896-1899)
  1. Tez No: 890466
  2. Yazar: HİKMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bidayet mahkemesi sicilleri, Bidayet mahkemelerinde tutulan ve mahkameye intikal eden bütün olayların incelendiği dava kayıtlarının tutulduğu defterlere denilmektedir. Bu defterler, Osmanlı hukuk ve adalet sisteminin anlaşılmasında oldukça önemli kaynaklardır. Bütün bunlarla birlikte şehir tarihi araştırmaları açısından da oldukça önemlidir. Osmanlı'nın Anadolu'daki önemli şehirlerinden birisi binlerce yıllık geçmişe sahip olan Elbistan'dır. Bu çalışmada Elbistan tarihi ve coğrafyası ile ilgili bilgiler verildikten sonra Elbistan Bidayet Mahkemesi tarafından tutulan 466 Numaralı Sicilin transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamız hem Elbistan'ın sosyokültürel ve sosyoiktisadi yapısının anlaşılması hem de Osmanlı hukuk düzeni ve hukuk tarihi açısından yapılacak çalışmalara katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The registers of the Bidayet courts are the books in which the records of all cases examined in the Bidayet courts are kept. These registers are significant sources for understanding the Ottoman legal and justice system. Additionally, they are also crucial for research into urban history. One of the important cities in Anatolia during the Ottoman period, with a history spanning thousands of years, is Elbistan. In this study, after providing information about the history and geography of Elbistan, the transcription and evaluation of the 466th Register kept by the Elbistan Bidayet Court have been conducted. This study is important for contributing to the understanding of Elbistan's socio-cultural and socio-economic structure, as well as for further research in Ottoman legal order and legal history.