A tri-objective reformulation for the dynamic mean-variance problem
Dinamik beklenti-değişinti problemi için üç amaçlı bir reformülasyon
- Tez No: 890465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN ARARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Klasik beklenti-değişinti problemi, bir yatırımcının yatırım süreci sonundaki varlığının beklentisi ve değişintisinin doğrusal kombinasyonunu enküçükleyen yatırım stratejisini bulmayı hedefler. Bu problemin dinamik versiyonunun zamanda tutarsız olduğu bilinmektedir ve bu durum nedeniyle standart dinamik programlama yöntemlerini uygulamak mümkün değildir. Değişinti fonksiyonunu iki farklı amaç fonksiyonuna ayırarak üç amaç fonksiyonlu bir vektör eniyileme problemi elde ediyoruz. Bu problem, başlangıçtaki problemi genelleştirdiği gibi bu problemin başlangıç zamanındaki halini tekrardan elde etmemizi sağlamaktadır. Zamanda tutarlılığın vektörel tanımını kullanarak bu yeni problemin zamanda tutarlı olduğunu gösteriyoruz. Küme eniyilemesinde bilimsel yazınlarınların ışığında, küme değerli bir dinamik programlama ilkesi geliştirilmiştir ve bu ilke sayesinde yeni problem için uygun çözümler elde edilmiştir. Son olarak, bu vektör eniyileme probleminin genelleştirilmiş çözümlerini kullanarak başlangıçtaki klasik beklenti-değişinti problemini eniyileyen bir yatırım stratejisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu çözümler, vektör eniyleme problemi için zamanda tutarlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The classical mean-variance problem aims to find a portfolio that minimizes a linear combination of the expectation and the variance of the terminal wealth. The dynamic version of the problem is known to be time-inconsistent in the classical sense, which makes the scalar dynamic programming approach inapplicable. By decomposing variance into two separate objectives, we introduce a tri-objective formulation in a discrete-time framework that generalizes the scalar problem and can reduce to the original setting. Using a less restrictive concept of time-consistency in a vector-valued sense, we show that the new formulation is time-consistent. Following the literature on set optimization, we develop a set-valued dynamic programming principle with the upper image of the vector-valued problem used as a value function. Finally, we reduce the generalized solutions of the formulation to the classical mean-variance problem using the minimal points of the three-dimensional upper images. We compute portfolios that are optimal for the initial mean-variance problem, and that remain time-consistent with respect to the tri-objective formulation.