Bakır ve pirincin korozyonuna polipirol kaplamanın etkisi
The effect of polypyrrole coating on the corrosion of copper and brass
- Tez No: 890485
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada üç korozif ortamda (0,1 M HCl, 0,1 M NaCl ve 0,1 M NaOH) endüstriyel öneme sahip olan bakır (ticari kodu: Cu-ETP-Ams 4500) ve pirincin (ticari kodu: CuZn30-C26000) korozyonuna polipirol kaplamanın etkisi araştırıldı. Polipirol kaplama 0,1 M pirol içeren 0,1 M okzalik asit çözeltisinde dönüşümlü voltametri tekniği ile elektro polimerizasyon yapılarak gerçekleştirildi. Bakır ve pirincin korozif ortamlardaki elektrokimyasal davranışlarını belirlemek için dönüşümlü voltametri ve korozyon hızını belirlemek için Tafel Polarizasyon yöntemi kullanılmıştır. Tüm korozif ortamlarda polipirol kaplama etkinlik göstermiştir. Üç korozif ortamda da polipirol kaplama bakır ve pirincin polarizasyon direncini artırırken korozyon hızını azaltmıştır. Her iki metal için en yüksek korozyon hızı 0,1 M HCl çözeltisinde belirlenirken en düşük korozyon hızı 0,1 M NaOH ortamında belirlenmiştir. En yüksek korozyon hızı 0,1 M HCl ortamındaki bakırda 1,740 mm/yıl olarak belirlenirken en düşük korozyon hızı 0,1 M NaOH ortamında polipirol kaplı bakır elektrotta 0,025 mm/yıl olarak belirlenmiştir. En iyi kaplama etkinliği % 92,38 ile 0,1 M NaOH ortamında polipirol kaplı bakır için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of polypyrrole coating on the corrosion of industrially important copper and brass was investigated in three corrosive media (0.1 M HCl, 0.1 M NaCl, and 0.1 M NaOH). The polypyrrole coating was applied using electro-polymerization in a 0.1 M oxalic acid solution containing 0.1 M pyrrole. Electrochemical behavior of copper and brass in corrosive media was determined using cyclic voltammetry, and the corrosion rate was assessed using the Tafel polarization method. Polypyrrole coating exhibited effectiveness in all corrosive media. In all three corrosive media, the polypyrrole coating increased the polarization resistance of copper and brass while reducing the corrosion rate. The highest corrosion rate was observed for both metals in the 0.1 M HCl solution, whereas the lowest corrosion rate occurred in the 0.1 M NaOH medium. Specifically, the highest corrosion rate for copper in the 0.1 M HCl medium was determined to be 1.740 mm/year, while the lowest corrosion rate for polypyrrole-coated copper electrode in the 0.1 M NaOH medium was 0.025 mm/year. The best coating efficiency (92.38%) was achieved for polypyrrole-coated copper in the 0.1 M NaOH medium.