Kötü amaçlı yazılımlara karşı bir yöntem olarak dahili arayüz çeşitlendirmesi
Internal inteface diversification as a method against malware
  1. Tez No: 890484
  2. Yazar: NASRULLAH FROTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dahili arayüz çeşitlendirmesi, dahili arayüzleri benzersiz bir şekilde çeşitlendirerek ve bilgileri yalnızca güvenilir programlara yayarak kötü amaçlı yazılımın bir işletim sistemi tarafından sağlanan temel hizmetleri kullanmasını önleyen proaktif bir yazılım güvenlik yöntemidir. Bir güvenlik açığı bulunduğunda, saldırganlar genellikle yazılım satıcılarının yamaları oluşturup dağıtabileceğinden daha hızlı bir şekilde istismar etmek için harekete geçer. Bu bağlamda önemli bir gözlem ise güvenlik açıklarının çoğunun dahili arabirimlerin kötüye kullanılmasıyla ilgili olmasıdır; tüm enjeksiyon saldırıları, hedef sistemin dahili arabirimlerinden yararlanmaya çalışır. Bu tez çalışmasında kötü amaçlı yazılımlara karşı bir yöntem olarak dahili arayüz çeşitlendirmesi ele alınmıştır. Bu amaçla dahili arayüz çeşitlendirmesi uygulanarak elde edilen araştırma bulgularına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal interface diversification is a proactive software security method that prevents malware from utilizing fundamental services provided by an operating system by uniquely diversifying internal interfaces and disseminating information only to trusted programs. When a vulnerability is discovered, attackers typically move quickly to exploit it before software vendors can create and distribute patches. An important observation in this context is that most vulnerabilities are related to the misuse of internal interfaces; all injection attacks aim to exploit the target system's internal interfaces. This thesis addresses internal interface diversification as a method against malware. The research findings obtained by implementing internal interface diversification are presented. The final section of the study includes results and recommendations.