Cumhuriyet Senatosu ve Sivas senatörleri
Republic Senate and Sivas senators
- Tez No: 890486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN HANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Türk siyasi tarihi açısından anayasal ve parlamenter dönem Kanun-u Esasi'nin ilanıyla başlamıştır. Meclis-i Umuminin, Meclis-i Mebusan ve Meclis-i Ayan adındaki kanatları Türk siyasi hayatının ilk çift meclisli sistem örneğini teşkil etmektedir. Cumhuriyet'in ilanından sonra kabul edilen 1924 Anayasası'nda tek meclisli sisteme geçilmiştir. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra halk oylamasıyla kabul edilen 1961 Anayasası ile birlikte Türk siyasi hayatında ikinci kez çift meclis sisteme dönüş yapılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu olarak iki kanada ayrılarak çift meclisli parlamenter sistem uygulanmıştır. 1961-1980 yılları arasında faaliyet gösteren Cumhuriyet Senatosunda Sivas ilini Ahmet Nihat Çekemoğlu, Ahmet Rifat Öçten, Yusuf Ziya Önder, Hasan Hulusi Söylemezoğlu, Ali Adil Altay, Nurettin Ertürk, Hüseyin Öztürk, Kazım Kangal, Mehmet Muhittin Taylan, Temel Kitapçı ve Tahsin Türkay temsil etmiştir. Senatoda görev aldıkları süre zarfında Türkiye'nin genel durumu ve Sivas ilinin sorunlarına çözüm yolları üretme gayreti içerisinde olan Sivas ili senatörleri, Türkiye'nin kalkınması adına verilen kanun teklifi ve tasarıları üzerinde görüş ve düşüncelerini paylaşarak yasama faaliyetlerinde etkili olamaya çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
In terms of Turkish political history, the constitutional and parliamentary period began with the promulgation of the Kanun-u Esasi. The wings of the Assembly-i General Assembly, namely the Assembly-i Mebusan and the Assembly-i Ayan, constitute the first example of a bicameral system in Turkish political life. After the proclamation of the Republic, a unicameral system was adopted in the 1924 Constitution. After the May 27, 1960 coup d'état, the 1961 Constitution, which was adopted by popular vote, marked the second return to a bicameral system in Turkish political life. The Grand National Assembly of Turkey was divided into two chambers, the National Assembly and the Republican Senate, and a bicameral parliamentary system was implemented. Ahmet Nihat Çekemoğlu, Ahmet Rifat Öçten, Yusuf Ziya Önder, Hasan Hulusi Söylemezoğlu, Ali Adil Altay, Nurettin Ertürk, Hüseyin Öztürk, Kazım Kangal, Mehmet Muhittin Taylan, Temel Kitapçı and Tahsin Türkay represented Sivas province in the Republican Senate between 1961-1980. During their tenure in the Senate, the senators of Sivas province, who endeavored to find solutions to the general situation of Turkey and the problems of Sivas province, tried to be effective in legislative activities by sharing their opinions and thoughts on the law proposals and drafts submitted for the development of Turkey.