Çorum'da basına yansıyan ölümlü intihar haberlerinin TÜİK verileri ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluation of fatal suicide news reported in the press in Çorum bycompering with TÜİK data
  1. Tez No: 890500
  2. Yazar: MEFTUN ORHAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: İntihar kişinin kendi isteğiyle yaşamına son vermesi olarak tanımlanmaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 700 binden fazla insan intihar ederek yaşamını kaybetmektedir. 2019 yılında dünya çapında 15-29 yaş arası gençler arasında önde gelen dördüncü ölüm nedenidir. Ölümlü intiharlar toplumu etkileyen ve adli sürece yansıyan araştırılması gereken olaylardır. Çalışmamız Çorum basınına yansıyan ölümlü intihar haberlerinin sosyo-demografik özellikleri (yaş, cinsiyet vb.) ve olaya ilişkin veriler (yöntem, mekân, intihara neden olan durum vb.) yıllara göre değerlendirilip TÜİK verileri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmamız 1 Ocak 2013 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Çorum'da basına yansıyan ölümlü intihar haberleri incelenerek analiz edildikten sonra tasnif edilmiştir. TÜİK verileri ile karşılaştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler SPSS (Versiyon 22.0, SPSS Inc., Chicago, IL, USA, Lisans: Hitit Üniversitesi) paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çorum ilinde basına yansıyan ölümlü intihar haberlerinin %81,9 (n:68) erkek, %15,7 (n:13) kadın, %2,4 (n:2) cinsiyeti bilinmemektedir. %43,4 (n:36)'ü 20-40 yaş aralığındadır. En sık başvurulan yöntem %47 (n:39) ile ateşli silah, ikinci sıklıkta %44,6 (n:37) asarak yaşamına son vermiştir. Erkeklerde en sık %50 (n:34)'si ateşli silah kullanarak, ikinci sıklıkta %41,2 (n:28)'si asarak gerçekleştirmiştir. Kadınlarda %53,8 (n:7)'i asarak, ikinci sıklıkta %38,5 (n:5)'i ateşli silah kullanarak olmuştur. 2013-2022 yılları arası ölümlü intihar istatistik ortalaması; TÜİK Çorum Erkek:Kadın oranı 3,96 iken bu oran Çorum basınında 5,23 idi. Basındaki haberler en sık %72,3 (n:60) Merkez ilçede görülmüştür. Ölümlü intihar olayı en sık %44,6 (n:37) ile evde gerçekleşmiş, ikinci sıklıkta %16,9 (n:14) ile köy evinde gerçekleşmiştir. Ölümlü intihar haberlerinin en çok basına yansıdığı gün Cuma %25,3 (n:21) günüdür. En fazla ölümlü intihar haberi cinsiyet fark etmeksizin %14,5 (n:12) Mayıs ayında, erkekler arasında %14,7 (n:10) Aralık ayı, kadınlarda %23,1 (n:3) Eylül ayında görülmüştür. Çalışmamızda ölümlü intihar olayının en çok gerçekleştiği mevsim %32,5 (n:27) İlkbahardır. Sonuç: Yapmış olduğumuz çalışma sonucunda elde ettiğimiz verilerden adli bilimler dalında literatür açısından çalışma yapacak kişilere önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Suicide is defined as ending one's life voluntarily. More than 700 thousand people die by suicide in the world every year. It is the fourth leading cause of death among young people aged 15-29 worldwide in 2019. Fatal suicides are events that affect society and are reflected in the judicial process and need to be investigated. Our study aimed to evaluate the sociodemographic characteristics (age, gender, etc.) and event-related data (method, place, situation that caused the suicide, etc.) of the fatal suicide news reported in the Çorum press by year and compare them with TÜİK data. Materials and Methods: Our study was classified after examining and analyzing the fatal suicide news reported in the press in Çorum between January 1, 2013 and December 31, 2022. It was compared with TÜİK data. In evaluating the data, statistical analyzes were carried out with the SPSS (Version 22.0, SPSS Inc., Chicago, IL, USA, License: Hitit University) package program. Evidences: Of the fatal suicide news reported in the press in Çorum province, 81.9% (n:68) were male, 15.7% (n:13) were female, and 2.4% (n:2) were of unknown gender. 43.4% (n:36) are between the ages of 20-40. The most frequently used method was a firearm, with 47% (n:39), and the second most common method was hanging, with 44.6% (n:37). Among men, 50% (n:34) most commonly committed the crime by using a firearm, followed by hanging by 41.2% (n:28). Among women, 53.8% (n:7) of the cases were committed by hanging, and the second most common was by using a firearm, 38.5% (n:5). Average of fatal suicide statistics between 2013-2022; While TÜİK Çorum Male:Female ratio was 3.96, this ratio was 5.23 in Çorum press. The news in the press was most frequently seen in the Central district with 72.3% (n:60). The most common fatal suicide occurred at home with 44.6% (n:37), and the second most frequently occurred in the village house with 16.9% (n:14). The day when news of fatal suicides was most frequently reported to the press was Friday, with 25.3% (n:21). The highest number of fatal suicide news, regardless of gender, was seen in May with a rate of 14.5% (n:12), among men, 14.7% (n:10) was seen in December, and among women, 23.1% (n:3) was seen in September. In our study, the season in which fatal suicides occur most frequently is spring, with a rate of 32.5% (n:27). The Result: It is anticipated that the data we obtained as a result of our study will make significant contributions to those who will work on the literature in the field of forensic sciences.