Kadına yönelik şiddet ve töre cinayetleri
Violence against women and honor killings
- Tez No: 429883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Şiddet, geçmişten günümüze hayata yansıyan, huzursuzluk yaratan, güç kanıtlamak ya da hâkimiyet kurmak adına karşı tarafa zarar verici davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Töre ise yazılı olmayan fakat uyulması gereken kurallar olarak belirlenen, uyulmaması durumunda töre cinayetlerine neden olan kavramı ifade etmektedir. Şiddet ve töre cinayetlerinin temelindeki ataerkil yapı, kadını birey olarak değil erkeğin himayesi altında etkisiz bir nesne olarak görmekte ve bu yapıdaki zihniyetin dönüşümü en başta eğitim yoluyla ve kadınların eğitim düzeyini artırarak gerçekleştirilebilir. Çünkü kadını da erkeği de eğiten kadındır. Bu çalışmanın amacı şiddet ve töre kavramını özellikle kadına uygulanan şiddeti ve töre cinayetlerini dünyada ve Türkiye'de derinlemesine inceleyerek toplumsal algıyı değiştirebilmek adına bugün ve gelecekte yaşanabilecek sorunları önlemek için çözüm önerileri sunmaktır. Özellikle eğitim düzeyinde ve refah seviyesinde gerçekleşen artış şiddet yaşanma oranını azaltmaktadır. Çalışmanın alt amaçları şu şekildedir: • Şiddet, töre cinayeti ve ilgili kavramların tanımını yaparak yerleşim yeri, bölge, yaş, eğitim durumu, medeni durum, refah düzeyi gibi kriterler çerçevesinde şiddet türlerine göre yaygınlığını tespit etmek. • Şiddet ve töre cinayetlerinin nedenlerini ve sonuçlarını tespit ederek oluşabilecek sorunlar üzerinde çözüm yolları üretmek. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kavramlar üzerinde durarak bireyin yetişmesinde en önemli etkiye sahip olan kadınların kimliğine dikkat çekilmiş ve şiddetin türleri, nedenleri hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde kadına karşı şiddetin aile içindeki durumu sosyolojik yaklaşımlarla değerlendirilmekte ve töre cinayetlerinin nedenleri ile bunlarla ilgili mücadelede olumlu ve olumsuz etki eden faktörler üzerinde durulmaktadır. Araştırmanın son bölümünü şiddet sonucu mağdurların yararlanabileceği haklar ve faillerin ne gibi cezalar alabileceği hakkında yasalardan bahsedilmektedir. Sonuç olarak şiddet ve töre cinayetleri tüm toplumu ilgilendiren ve mücadelede herkesin rolünün olduğu bir sorundur. Şiddeti ve töre cinayetlerini önlemede tek başına yasaların yeterli olmadığı, toplumsal huzurun sağlanmasında her bireyin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği toplumsal iradeyle çözülebilecek bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Violance, up until now has been reflected to our life, it is defined as unrest, establishing domunation over opponenst(people who doesn't share the same ideas) through harmful act(s) or merely showing strength. Custom is an unwritten belief or behavior which people have to comply with, in the case of failing to follow rhe rules it may conceptually lead to honor killings. Patriarchy which is the reason behind violence and honor killings, treats women as not an individual but as an impotent object who needs to be protected and such mentality will only be transformed by education and in advancing women's level of education. Because women indoctrinates men and women. The purpose of this study is to offer solutions to violence and to concept of töre, especially examining violane against women and honor killings in the World and in turkey in order to change social perceptions to prevent further problems. • Defining violence, honor killings and related concepts according to region, age, level of education, marital status and level of welfare to determine the extensity in societies. • Identifying the reason and the consequences of violence and honor killings to find solutions to problems that may occur. The research consists three parts. First part, focusing on the concepts, includes the importance of women who have the most significant impact on raising individuals and the varieties of violence and information provided about the reasons. In the second part of the research, family's state regarding the violence against women is assessed by a sociological approach and the reason of honor killings and elaborating all kinds of effects related to these factors. The final part discloses legal rights that victims can benefit and the punishments that perpetrators may charged with. As a result, violence and honor killings are issues that every individuals of societies should be concerned of. Law is not sufficient enough to prevent violence and honor killings, in order to resolve such issues willpower of societies must ensure every individual to fulfill his responsibility to reach a social peace.