Son üç dünya kupasında atılan gollerin karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of goals scored in the last three world cups
- Tez No: 890501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ENVER KAPELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezi, 2014, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupaları'nda atılan gollerin çeşitli parametreler üzerinden analiz edilerek futbolun taktiksel ve stratejik evrimini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, her üç Dünya Kupası'nda atılan gollerin dakikası, hücum türü, pas sayısı, asist bölgesi, gol vuruş şekli ve gol atan oyuncu pozisyonları gibi faktörleri inceleyerek farklı turnuvalar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktadır. Araştırma kapsamında, toplamda 192 maç ve bu maçlarda kaydedilen 512 gol analiz edilmiştir. Analiz kriterleri atılan golün dakikası, hücum türü, gol bölgesi, asist bölgesi, pas sayısı, asist türü, savunma oyuncularının durumu, takım kalitesi, hücum başlangıç bölgesi, gol vuruşu öncesi topla temas sayısı, gol vuruş şekli, gol atan oyuncunun pozisyonu olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, istatistiksel analiz yöntemi olarak Ki-kare testinden yararlanılmıştır. Ki-kare testi, kategorik veriler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için kullanılmış ve bu sayede farklı kategoriler arasındaki bağlantılar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to analyze the goals scored in the 2014, 2018, and 2022 FIFA World Cups through various parameters to reveal the tactical and strategic evolution of football. The study examines factors such as the minute the goals were scored, types of attacks, number of passes, assist zones, goal-scoring techniques, and the positions of the goal-scoring players in these three World Cups, highlighting the similarities and differences between the tournaments. A total of 192 matches and 512 goals recorded in these matches were analyzed. The analysis criteria were defined as the minute of the goal, type of attack, goal zone, assist zone, number of passes, type of assist, defensive players' conditions, team quality, attack starting zone, number of touches before the goal, goal-scoring technique, and the position of the goal-scoring player. For this purpose, the Chi-square test was used as the statistical analysis method. The Chi-square test was employed to evaluate the relationship between categorical variables, thus examining the connections between different categories.