Batı Akdeniz'in yaşlılık ritmi; fiziksel engelli yaşlıların gündelik yaşam pratikleri ve toplumsal yaşama katılımları
Old age rhythm of the Western Mediterranean; daily life practices and participation of physically disabled elderly people in social life
  1. Tez No: 890535
  2. Yazar: SULTAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AKCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaşlanmanın hızla ilerlediği gözlemlenmektedir. Demografik olarak ülkemizin yaşlı oranı giderek artarken bu oran içerisinde dezavantajları ile yer alan yaşlıların oranı da her geçen yıl büyümekte ve projeksiyonlar büyümenin devam edeceğini öngörmektedir. Bu nitel araştırma, demografik değişimlerin etkisini vurgulayarak Batı Akdeniz'de yaşlanan fiziksel engelli bireylerin gündelik yaşam pratikleri ve sosyal katılımları hakkında derin bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Fiziksel engelli yaşlı bireylerin yaşadığı zorlukları ve bu zorlukların günlük yaşam pratikleri ve sosyal katılımlar üzerindeki etkilerine odaklanarak, yaşlılık ve engellilik kesişimini derinlemesine ele alan bakış açısı araştırmanın özgünlüğünü göstermektedir. Dört bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, çalışma grubu, yöntem ve teknikleri yer almaktadır. İkinci bölümde ise yaşlılık, yaşlanma ve engellilik ile ilgili kavramsal çerçeve yer almaktadır. Gündelik yaşam ve mekâna ilişkin kuramsal temeller ise üçüncü bölümde bulunmaktadır. Dördüncü bölümde ise“yarı yapılandırılmış”soru formu ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerin içerik analiz yöntemiyle çözümlenerek yorumlanması yer almaktadır. Araştırmanın sonuçları, fiziksel engellerin yaşlı yetişkinlerin günlük rutinlerini ve sosyal yaşamlarını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Çok sayıda engelle karşılaşmalarına rağmen, birçok katılımcı günlük faaliyetlerini bağımsızlıklarını destekleyecek şekilde ayarlamaktadır. Günlük rutinleri ve sosyal etkileşimleri belirli temalar etrafında dönmekte, bu da daha huzurlu ve yapılandırılmış bir şekilde yaşamalarına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is observed that aging is progressing rapidly in our country as in the world. Demographically, while the proportion of elderly people in our country is increasing, the proportion of older adults with disadvantages in this proportion is growing every year and projections predict that this growth will continue. This qualitative research aims to provide a deeper understanding of the daily life practices and social participation of aging people with physical disabilities in the Western Mediterranean, emphasizing the impact of demographic changes. The uniqueness of the research lies in its in-depth perspective on the intersection of ageing and disability, focusing on the unique challenges faced by older people with physical disabilities and the impact of these challenges on daily life practices and social participation. The first part of this research, which consists of four chapters, includes the subject, purpose, importance, study group, methods and techniques of the research. In the second part, the conceptual framework related to old age, aging and disability is presented. The theoretical foundations of everyday life and space are presented in the third section. In the fourth section, in-depth interviews conducted with a“semi-structured”questionnaire are analyzed and interpreted by content analysis method. The study's results indicated that physical disabilities significantly impact the daily routines and social lives of older adults. Despite encountering numerous obstacles, many participants adjust their daily activities to support their independence. Their daily routines and social interactions revolve around specific themes, allowing them to live in a more peaceful and structured way.