Sıfır enerjili bina yaklaşımıyla ısı ve elektrik tüketiminin fotovoltaik panellerle karşılanmasının incelenmesi: Bir AVM örneği
Investigation of heat and electricity consumption by photovoltaic panels with zero energy building approach: A shopping mall example
- Tez No: 890547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili Eyüpsultan İlçesinde faal durumda olan VIALAND Alışveriş Merkezi'nin sıfır enerjili bina yaklaşımıyla ısı ve elektrik tüketiminin fotovoltaik panellerle karşılanabilirliği incelenmiştir. Dünyanın nüfusu ve enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır fakat kaynaklar aynı hızla tükenmektedir. Alışveriş merkezlerinin sayısı ülkemizde 2023'te 446'ya ulaşmıştır. İstanbul Eyüpsultan İlçesindeki VIALAND Alışveriş Merkezi'nde enerji talebinin düşürülmesi amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcı binanın 2021 ve 2022 yıllarında ortalama enerji tüketiminin incelenmesi olmuştur. Tüketim, işletmeler ve ortak alanlar olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Binanın dış kabuğu, mekanik ve elektrik sistemleri incelenmiştir. Başta aydınlatma olmak üzere birçok sistemde iyileştirme yapılmıştır. Konum olarak çevre yapılardan etkilenmeyen tesisin yürünebilir teras çatısında PV*SOL programı ile uygun GES tasarımı yapılmıştır. Sekiz farklı blok ayrı ayrı incelenmiştir. Teras uygun alanlar taranmış, panel konumlandırılamayacak noktalar yasak bölge olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, çatıyı sınırlayan parapetlerden en az bir metre olacak kadar mesafe bırakılmıştır. Seçilen fotovoltaik (PV) panel ve diğer sistem elemanları yardımıyla yapılan analizler sonucunda elde edilebilir güneş enerjisi kaynaklı elektrik gücü hesaplanmıştır. Tesisin enerji tüketimleri ile kıyaslanarak yapılacak ilave iyileştirmeler sayesinde ortak alanların enerji ihtiyacının burada tanımlanmış PV yöntemden yararlanarak karşılanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the affordability of heat and electricity consumption with photovoltaic panels with the zero energy building approach of VIALAND Mall, which is in operation in Eyüpsultan District of Istanbul, was examined. The world's population and its need for energy are increasing day by day, but energy sources are being depleted at the same rate. The number of shopping malls reached 446 in 2023 in our country. First of all, studies have been carried out to reduce energy demand in VIALAND Shopping Mall. The beginning of the study was the examination of the average energy consumption of the building in 2021 and 2022.Consumption was evaluated separately for stores and common areas. The building's outer wall, mechanical and electrical systems were examined. Improvements have been made in many systems, especially lighting. A suitable solar power plant design was made with the PV*SOL program on the walkable terrace roof of the facility, which is not affected by the surrounding structures in terms of location. Eight different blocks were examined separately. Suitable areas for terraces were scanned, and points where panels could not be positioned were defined as prohibited areas. Additionally, a distance of at least one meter is left from the parapets limiting the roof. As a result of the analyzes made with the help of the selected photovoltaic (PV) panel and other system elements, the obtainable solar energy-based electrical power was calculated. Thanks to additional improvements to be made by comparing the energy consumption of the facility, it has been seen that the energy needs of common areas can be met by using the PV method defined here.