Koyunlarda beta laktoglobulin geni polimorfizmi ve süt özellikleri ile ilişkisi
The relationship between beta-lactoglobulin gene polymorphism and milk traits in sheep
  1. Tez No: 890546
  2. Yazar: HATİCE BARIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Sütün serum proteinlerinden birisi olan β-lg sütün teknolojik özellikleri üzerinde önemli bir işlevi vardır. Yapılan çalışmalar β-lg geninin seleksiyon ve ıslah çalışmalarında süt verimi ve özellikleri için aday gen olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada koyunlarda süt özellikleri ile β-lg geni polimorfizmi arasında ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada Konya'nın Çumra ilçesinde bulunan bir işletmede yetiştirilen Akkaraman koyunlarından elde edilen sütlerin protein (%), yağ (%), laktoz (%), yoğunluk (kg/m3), pH ve iletkenlik (mS/cm) değerleri kaydedilmiştir. Bu koyunlardan kan alınarak DNA izolasyonu yapılıp, PCR-RFLP yöntemi ile β-lg geni polimorfizmi belirlenmiştir. β-lg geni RsaI kesimi sonucunda A ve B olmak üzere iki allel ve AA, AB ve BB olmak üzere üç genotip belirlenmiştir. A allel frekansı 0.58; B allel frekansı ise 0.42; AA, AB ve BB genotiplerinin frekansları ise sırasıyla 0.32, 0.52 ve 0.16 olarak bulunmuştur. Genotiplerin süt özellikleri ile ilişkisini belirlemek için yapılan istatistik analiz sonucunda hiçbir özellik için genotipler arasında istatistik olarak önemli bir fark çıkmamıştır. Daha geniş popülasyonlarda yapılacak araştırmalarla bu ilişki daha net ortaya koyulabilir.
Özet (Çeviri)
β-lg, one of the serum proteins in milk, plays an important role in the technological properties of milk. Studies have shown that the β-lg gene can be used as a candidate gene for milk yield and characteristics in selection and breeding programs. This study aims to determine the relationship between milk characteristics and β-lg gene polymorphism in sheep. In the study, protein (%), fat (%), lactose (%), density (kg/m3), pH, and conductivity (mS/cm) values of milk obtained from Akkaraman sheep raised in a farm located in the Çumra district of Konya were recorded. Blood was taken from these sheep, DNA was isolated, and the β-lg gene polymorphism was determined using the PCR-RFLP method. As a result of the RsaI cut of the β-lg gene, two alleles, A and B, and three genotypes, AA, AB, and BB, were identified. The frequency of the A allele was 0.58, and the B allele was 0.42; the AA, AB, and BB genotypes were 0.32, 0.52, and 0.16, respectively. Statistical analysis to determine the relationship between the genotypes and milk characteristics yielded no significant results. This relationship can be more clearly established through research conducted on larger populations.